Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Udalosť | Vznik Prvej česko-slovenskej republiky

3.10.2019

V mesiaci október si pripomínamé jeden z najvýznamnejších míľníkov nie len Slovenských dejín, ale aj tých Európskych. Dňa 28.10.2019 to bude presne 101 rokov, kedy na mape Erópy vznikol úplne nový štát - Prvá česko-slovenská republika.

viac)

Výstavy

Osobnosť Tomáša Garriguea Masaryka

30.9.2019

Len málo osobností sa dokázalo do Československých dejín zapísať tak výrazným spôsobom ako filozof, sociológ, pedagóg, politik, štátnik, novinár a tzv. „prezident osloboditeľ  - prof. PhDr. Tomáš Garrigue Masaryk.  

Teória novodobého „čechoslovakizmu“, ktorá hlásala celistvosť československého národa, pochádza práve z dielne tejto významnej osobnosti. ...   (viac)

Zbierky

Tri dokumenty prevratu z roku 1918

17.10.2019

Už je to takmer sto rokov, kedy Politický klub národní demokracie vydal Magnu Chartu Československé svobody.

Dňa 28. októbra 1928 uzreli svetlo sveta tri dokumenty, ktoré Politický klub národnej demokracie odovzdáva svojím členom a priateľom na oslavu desať ročnej existencie československej demokracie a ktoré obsahujú veľkú listinu ...   (viac)

Články

Osobnosť posledného vládnuceho Habsburga – Karol I. Habsburský

18.10.2019
    Karol I. bol najstarším mužským potomkom arcivojvodu Otta Františka a Márie Jozefy Saskej. Rodičia vychovávali mladého Karola v striktne kresťanskom duchu. V tej dobe sa ešte vôbec nepredpokladalo, že práve on sa stane následníkom Uhorského a Českého trónu. Tieto závery o následníctve pramenili zo skutočnosti, že sa nachádzal na samom konci nástupníckej línií. To čo však priniesli nešťastné okolnosti dejín nikto ani len ...   (viac)