Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Poď pracovať pre kultúru

12.2.2021
Hlavnou náplňou pozície digitálny kurátor je zabezpečovanie obsahového napĺňania portálu, tvorba virtuálnych výstav a odborných článkov v blogu s využitím digitálnych objektov uverejnených na portáli Slovakiana a publikovanie popisných textov ku kultúrnym predstaveniam na portáli navstevnik.online. Viac na profesii. ...   (viac)

Výstavy

Šport v zime

21.1.2021
Zbierka fotografií zobrazuje zimné športy v rôznych podobách. Prostredníctvom historických pohľadníc tak máme možnosť vnímať to, ako sa v priebehu minulého storočia vyvíjala športová technika či oblečenie. Kulisa však zostáva takmer nemenná. Štíty Tatier, hlboké lesy, prírodné ľadové plochy či zasnežené stráne sú svedkami ľudského súperenia či dosahovania športových výkonov. Či už je naša motivácia prekonávať limity alebo je ...   (viac)

Zbierky

Dedinské fašiangové sprievody v maskách

21.1.2021
Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej (Škaredej) stredy pred Veľkou nocou patrí tradične karnevalom, maškarným bálom, svadbám a hodovaniu. Slovo fašiang pochádza z nemeckého slova vast-schane - vo voľnom preklade posledný nápoj. Fašiangové dni, "ostatky", boli preto dňami bujarej zábavy, kedy sa dojedali posledné zimné zásoby. V tomto období bol čas aj na svadby, keďže hlavné jarné roľnícke práce sa ešte nezačali. ...   (viac)

Články

Chata pod Kľačianskou Magurou, Malá Fatra

21.1.2021
Celoročne otvorená horská chata v Krivánskej Malej Fatre patrí k najčastejším cieľovým bodom turistov vychádzajúcich z Turčianskej kotliny. Jedna z najdostupnejších chát v Turci v nadmorskej výške 1115 m poskytuje výhľady na celý Turiec, lúčanskú časť Malej Fatry, Veľkú Fatru a pri dobrej viditeľnosti aj na Kremnické vrchy, Roháče až Vysoké Tatry.   Chata pod Kľačianskou Magurou, 4. augusta 1935   V roku 1925 začali členovia ...   (viac)