Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Záchrana hradov na Slovensku | 3. časť - Lietava

6.12.2019

Na začiatku mali chuť hrať rockovú hudbu no zároveň chceli upozorniť na alarmujúci stav pamiatky. Aj dnes občas počuť zvuk gitár a bicích z hradného nádvoria, avšak už len počas podujatia Rock Lietava. K počiatočnému nadšeniu pribudla zodpovednosť, ktorú cítia iniciátori obnovy Hrad Lietava - Lietava Castle. Za dvadsať rokov sa im podarilo pamiatku znovu oživiť, a to vďaka silnej komunite a vytrvalej práci.

...   (viac)

Výstavy

Lietava: hrad Lietava

6.12.2019
Jedna z najmalebnejších hradných zrúcanín na hornom Považí zdobí vápencový hrebeň východného pásma Súľovských vrchov. Založenie hradu predkami vplyvného rodu Balašovcov možno očakávať krátko po polovici 13. storočia. Neskôr hrad tvoril stredisko provincie oligarchu Matúša Čáka a následne sa do konca stredoveku v jeho držbe vystriedali viaceré významné rody, akými boli Bebekovci, Stiborovci, Pavol Kiniži a Zápoľskovci.  Najstaršiemu hradu ...   (viac)

Zbierky

Kremnica | pohľady do histórie mesta

9.12.2019

Spoznávajte dejiny svojho mesta a vycestujte do minulosti prostredníctvom zbierky starých pohľadníc, fotografií a obrazov, na ktorých autor zachytil atmosféru a prostredie doby dávno minulej. Nájdete na nich pamiatky a premeny prostredia, ktoré buď vyvolajú plno spomienok alebo sa o nich touto cestou dozviete.
Dnes sa pozrieme do mesta Kremnica.

...   (viac)

Články

Späté s prírodou – výtvarné umenie na konci 19. storočia

6.12.2019
  Vplyv prírodných vied, ktoré sa dotýkajú samotného vzťahu človeka s prírodou, spôsobil v spoločnosti šok. Napríklad Darwinova teória evolúcie života otriasla spôsobom myslenia v európskych kultúrach. Bola prijatá nielenže rozpačito, v niektorých kruhoch spôsobila pobúrenie a vyjadrenie, že ide o jednu z najhlúpejších teórií vôbec. Ťažko uveriť, že Darwinova teória začala ovplyvňovať aj politické pozadie – tí, ktorí verili v zmysel ...   (viac)