Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Výstava risografík

16.5.2022

Výstava s názvom HACK je výsledkom spolupráce so Školu dizajnu v Bratislave, počas ktorej sa študenti pod vedením pedagóga Róberta Szegényho venovali výtvarnému spracovaniu vybraných digitalizovaných objektov zo zbierok slovenských múzeí a galérií zverejnených na portáli Slovakiana. 30 autorských grafík bolo vytlačených na risomate, starej "kancelárskej" tlačiarni, ktorá si v poslednej dobe získala pozornosť ...   (viac)

Výstavy

Osobnosť Tomáša Garriguea Masaryka

19.5.2022
Len málo osobností sa dokázalo do Československých dejín zapísať tak výrazným spôsobom ako filozof, sociológ, pedagóg, politik, štátnik, novinár a tzv. „prezident osloboditeľ - prof. PhDr. Tomáš Garrigue Masaryk. Teória novodobého „čechoslovakizmu“, ktorá hlásala celistvosť československého národa, pochádza práve z dielne tejto významnej osobnosti. ...   (viac)

Zbierky

Poďme tancovať!

26.4.2022

Naučte sa kroky tradičných ľudových tancov s pomocou Slovakiany!

500 náučných videí vás prevedie obradovo-magickými tancami, tancami roľníckej, či pastierskej a zbojníckej kultúry. K novším druhom patria tance novouhorského štýlu a folklorizované spoločenské tance, medzi ktorými nechýba ...   (viac)

Články

Huta Etelka v Nižnej Slanej

12.5.2022
Huta Etelka bola postavená na mieste dvoch starších pecí v roku 1867. V prevádzke bola v čase najväčšieho rozmachu hutníctva a baníctva na Gemeri do roku 1907 a po roku 1910 sa využívala len ako skladový priestor. S objemom 60m3 a výškou 11 metrov slúžila na zhutňovanie sideritovej rudy a hnedeľu, na praženie rudy slúžilo osem pražiacich pecí. Ohrev vzduchu v peci zabezpečoval liatinový ohrievač a vysokopecné dúchadlo ...   (viac)