Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Newsletter | Krajina

3.3.2021
Príroda sa začala prebúdzať zo zimného spánku. Aj umelci v istom čase opustili svoje ateliéry a vydali sa do plenéru. Tvorili priamo v krajine. Ako vznikala spätosť s prírodou si môžete prečítať v našom blogu. Na portáli Slovakiana môžete takisto nájsť aj bohatú zbierku maliarskych prác rôznych majstrov, ktorých ústrednou témou bola krajina a príroda. Našu pozornosť sme však tentokrát upriamili na významného krajinára, ...   (viac)

Výstavy

Šport v zime

21.1.2021
Zbierka fotografií zobrazuje zimné športy v rôznych podobách. Prostredníctvom historických pohľadníc tak máme možnosť vnímať to, ako sa v priebehu minulého storočia vyvíjala športová technika či oblečenie. Kulisa však zostáva takmer nemenná. Štíty Tatier, hlboké lesy, prírodné ľadové plochy či zasnežené stráne sú svedkami ľudského súperenia či dosahovania športových výkonov. Či už je naša motivácia prekonávať limity alebo je ...   (viac)

Zbierky

Štrbské pleso | pohľady do histórie

3.3.2021

Spoznávajte dejiny svojej krajiny a vycestujte do minulosti prostredníctvom zbierky starých pohľadníc, fotografií a obrazov, na ktorých autor zachytil atmosféru a prostredie doby dávno minulej. Nájdete na nich pamiatky a premeny prostredia, ktoré buď vyvolajú plno spomienok alebo sa o nich touto cestou dozviete. Tentokrát nahliadneme do našich veľhôr - Štrbské pleso.

...   (viac)

Články

Chata pod Kľačianskou Magurou, Malá Fatra

21.1.2021
Celoročne otvorená horská chata v Krivánskej Malej Fatre patrí k najčastejším cieľovým bodom turistov vychádzajúcich z Turčianskej kotliny. Jedna z najdostupnejších chát v Turci v nadmorskej výške 1115 m poskytuje výhľady na celý Turiec, lúčanskú časť Malej Fatry, Veľkú Fatru a pri dobrej viditeľnosti aj na Kremnické vrchy, Roháče až Vysoké Tatry.   Chata pod Kľačianskou Magurou, 4. augusta 1935   V roku 1925 začali členovia ...   (viac)