Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Múzeum | Tekovské múzeum v Leviciach

22.6.2022

Vedeli ste, že aj toto je múzeum?

Tekovské múzeum v Leviciach nájdete v areáli Levického hradu a dokonca ukrýva aj vlastný poklad.

Pozrite si video, ktoré stručne predstavuje históriu múzea a jeho činnosť a expozície v súčasnosti a nájdite inšpiráciu na najbližší výlet!

...   (viac)

Výstavy

Rok vo vinohrade

29.7.2022
Vinohradníctvo a spôsob života socio-profesijnej skupiny vinohradníkov dlhé stáročia vplývali na kultúru miestneho obyvateľstva a tvorilo tak jedinečný charakter vinohradníckych miest a regiónov. Špecifiká týchto skupín a samotnej práce boli (a stále sú) bohato reflektované i v ich materiálnych prejavoch. Obrábanie viníc, spracovávanie hrozna ale i uskladňovanie samotného vína vyžadovalo vývoj špecifických prostriedkov a ...   (viac)

Zbierky

Na víno aj na ozdobu!

20.9.2022
Bohatá história vína siaha ďaleko do minulosti a je spojená s množstvom zvykov, ktoré si vyžadovali aj vznik špecifických nástrojov. Vinohradnícke motívy sú často vyobrazené v umeleckej i úžitkovej tvorbe lokálnych umelcov a majstrov.

Prezrite si súdky, krčahy, vývrtky, poháre, preše a mnoho iného, bez čoho by sa výroba a konzumácia vína nezaobišla.

...   (viac)

Články

Jeseň | Oberačky a vinobranie v malokarpatskom regióne

10.8.2022
Oberačkové slávnosti sú súčasťou vinohradníckych regiónov od nepamäti. Podobne ako pri žatve obilia a dožinkách, doniesli na záver oberačky mladí, ktorí pomáhali pri zbere gazdovi na poslednom voze (poslednej lajtre), ktorý zvážal naoberané hrozno, veniec upletený z viničných vetvičiek a najkrajší strapec hrozna. Veniec, hrozno aj voz boli bohato vyzdobené farebnými stuhami a kvetmi. Po odovzdaní venca a hrozna nasledovalo ...   (viac)