Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Nová reportáž | Kostol sv. Kozmu a Damiána

20.1.2023

Neďaleko oravskej dedinky Sedliacka Dubová, sa na vŕšku medzi stromami skrýva nenápadná zrúcanina starého kostola. Pamiatka s bohatou históriou však neupadáva do zabudnutia, ale je súčasťou života ľudí, ktorí sa venujú jej záchrane. Pozrite si príbeh obnovy kostola sv. Kozmu a Damiána v našom krátkom videu, v ktorom sme sa porozprávali s účastníkmi jeho záchrany.

...   (viac)

Výstavy

Tradičné ľudové zvyky v zimnom období

4.11.2022
Zimné obdobie tradičných ľudových zvykov sa spája s chladom a mrazom, kedy práca na poliach ustane a ľudia sa uchyľujú do svojich teplých príbytkov, kde ženy priadli, piekli, vyšívali, driapali a muži chodili okolo statku, aby opravili, zveľadili a pripravili svoj majetok a postarali sa o hospodárske zvieratá. Toto obdobie sa vyznačuje rôznymi sviatkami, zvyklosťami, oslavami a magickými obradmi, ktoré mali zabezpečiť dobrú ...   (viac)

Zbierky

Fašiangové sprievody

4.1.2022
Nazývané mjasopust, mäsopust a neskôr fašang – predstavujú obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy pred Veľkou nocou, čiže obdobie pred najdlhším a najprísnejším pôstom, počas ktorého bolo dovolené takmer všetko. Parodovanie, porušovanie zaužívaných noriem a hlavne zábava sú ich neoddeliteľnou súčasťou! ...   (viac)

Články

Koniec zimy | Fašiangy

13.1.2023
Jedným z najzaujímavejších období, kedy navštíviť Slovensko, je určite obdobie fašiangov. Bláznivé dni, oslavy či pochôdzky masiek sú plné farieb, bujarej zábavy a výborného jedla. Toto obdobie predchádza 40-dňovému, prísnemu pôstu a ľudia si ho v minulosti užívali doslova plnými dúškami. História fašiangov siaha do obdobia dávnej minulosti, pričom mnohé zvyky majú svoj antický pôvod v slávnostiach, ktoré sa nazývali ...   (viac)