Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Výročie | 30 rokov po Nežnej revolúcii

15.11.2019

Pádu komunizmu a Nežnej revolúcii predchádzali nelegálne demonštrácie, ktoré sa od 16. novembra konali v Bratislave a od 17. novembra v Prahe. Demonštrácie sa síce uskutočnili pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva, avšak účastníci vyjadrovali aj svoj nesúhlas proti komunizmu. V novembri 1989 ozbrojené zložky brutálne zasiahli proti študentom demonštrujúcim na Národnej triede v Prahe za základné ľudské práva. Tento akt a podpora ...   (viac)

Výstavy

Fotografické žánre - krajina a mesto

12.11.2019
Najdominantnejším typom fotografie v minulosti bol portrét. Zobrazovali sa jednotlivci, ako aj skupiny a postupne sa tvorba fotografie presúvala z ateliérov do "prirodzeného" prostredia. Ďalším objektom fotografickej tvorby, ktorý v minulosti prevažoval bola krajina a miestopisné pohľady. Ľudia si všímali svoje okolie a novým médiom, ktoré sa stávalo čoraz dostupnejším sa ho snažili zachytiť. Nasledujúca virtuálna výstava sa zameriava na tento ...   (viac)

Zbierky

Mesiac fotografie: Nežná revolúcia i veľkoplošné digitálne maľby

11.11.2019

Dňa  29. októbra odštartoval v poradí 29. ročník etablovaného medzinárodného festivalu Mesiac fotografie v Bratislave. Hlavnými témami sú 30. výročie Nežnej revolúcie a, už tradične, súčasná fotografia v stredo- a východoeurópskom priestore. Vizuálny zážitok i pálčivé ...   (viac)

Články

Hrad Hrušov

11.11.2019
Výstavba hradu sa spája s iniciatívou rodu Čákovcov v poslednom dvadsaťročí 13. storočia. Prvá hodnoverná písomná zmienka o Hrušove však pochádza až z roku 1316, kde sa uvádza vzopretie kastelána voči oligarchovi Matúšovi Čákovi, ktorý ho zajal a mučil ako zradcu. Hrad Hrušov bol vybudovaný s cieľom ochrannej funkcie a spolu s Oponickým hradom a Gýmešom dozeral na dôležitú obchodnú cestu spájajúcu horné Ponitrie s Požitavím. Je známy aj tým, ...   (viac)