Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Reportáž | Múzeum kultúry Rómov na Slovensku

8.4.2021
8. apríl si pripomíname Medzinárodný deň Rómov. Tento deň je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravil reportáž, priamo z Múzea kultúry Rómov na Slovensku. V krátkej reportáži vystupuje Andrea Daneková, ktorá opisuje vznik múzea a jeho činnosť. ...   (viac)

Výstavy

Jozef Fečo

8.4.2021
Jozef Fečo (1993) je mladý amatérsky výtvarník, ktorý tvorí svoje výtvarné diela v obci Kračúnovce (okres Giraltovce). V roku 2013 ukončil vzdelanie na Strednej umeleckej škole v Prešove v odbore dizajn a tvarovanie dreva. Aktívne zaťal tvoriť v roku 2011, prvým dielom je maľba Ježiša na plátne. Väčšinou maľoval temperou, vodovými farbami, venoval sa zátišiam. Neskôr prešiel na maľovanie na plátno, kde využíva temperu a ...   (viac)

Zbierky

Rómska kultúra na Slovakiane

8.4.2021
Štátna vedecká knižnica v Prešove vybudovala v rámci projektu Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry odborné pracovisko venujúce sa dokumentácii rómskej kultúry. Vďaka tomu dnes vieme na našom portáli sprístupniť informácie o kultúre, histórii, jazyku, tradíciách a iných oblastiach rómskej národnostnej menšiny na Slovensku. Pozrite si ich výsledky! ...   (viac)

Články

Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry

8.4.2021
Úlohou centra je sústrediť na jednom mieste komplexné informácie o rómskej kultúre, histórii, jazyku, tradíciách a iných oblastiach rómskej národnostnej menšiny na Slovensku, a to tvorbou digitálnych kultúrnych objektov, tzv. ebornov a ich sprístupnením širokej verejnosti. Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry si určilo 3 základne oblasti dokumentovania: orálna história vrátane literatúry , oblasť hudobného ...   (viac)