Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Výstava | Index DC 1999x2019

13.2.2020

Výstava Index DC zoznamuje návštevníkov s piatimi hlavnými témami, ktoré kopírujú zameranie Múzea kultúry Čechov na Slovensku v Martine. Osobnosť prvého československého prezidenta, členov jeho rodiny a symboly československej štátnosti, činnosť telovýchovných jednôt Sokol, každodenný život českej komunity na Slovensku a predstavuje i množstvo diel českých výtvarných umelcov pôsobiacich na Slovensku.

...   (viac)

Výstavy

Martin: Múzeum slovenskej dediny

25.2.2020
Nachádza sa južne od mesta Martin pri novodobom sídlisku Ľadoveň. Myšlienku vybudovania celoslovenského múzea v prírode mali už v Muzeálnej slovenskej spoločnosti v roku 1893, ako aj v roku 1931. S výstavbou napokon začalo Slovenské národné múzeum až v roku 1967. Areál v Jahodníckych hájoch má mať trinásť častí podľa etnografických regiónov Slovenska s 218 objektmi zo 133 obcí. Dnes sú hotové regióny Orava, Kysuce a Liptov, ...   (viac)

Zbierky

SNM - Múzeum kultúry Čechov na Slovensku

17.2.2020

Múzeum kultúry Čechov na Slovensku je najmladšou stálou expozíciou Slovenského národného múzea v Martine, ktorá približuje osobité životné prostredie a dielo manželov PhDr. Anny a akademika Jiřího Horákovcov, významných osobností dokumentujúcich tradície vzťahu Čechov a Slovákov. Príležitostnými výstavami systematicky mapuje život a dielo významných českých osobností vo vzťahu k Slovensku i spôsob života českej ...   (viac)

Články

Terchovská muzika

25.2.2020
Terchovská muzika je ústne tradovaná hudobná kultúra terchovskej komunity, ktorá je špecifická originálnym kolektívnym vokálno-inštrumentálnym prejavom. Pojmom terchovská muzika sa neoznačuje iba charakteristické inštrumentálne obsadenie s malou dvojstrunovou basou, ale aj celá príslušná hudobná tradícia. Tá je úplná iba spolu s piesňovým repertoárom, s ľudovým tancom terchovská krútená, resp. čardáš, s vlastným hudobným ...   (viac)