Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Múzeum | Tekovské múzeum v Leviciach

22.6.2022

Vedeli ste, že aj toto je múzeum?

Tekovské múzeum v Leviciach nájdete v areáli Levického hradu a dokonca ukrýva aj vlastný poklad.

Pozrite si video, ktoré stručne predstavuje históriu múzea a jeho činnosť a expozície v súčasnosti a nájdite inšpiráciu na najbližší výlet!

...   (viac)

Výstavy

Rok vo vinohrade

29.7.2022
Vinohradníctvo a spôsob života socio-profesijnej skupiny vinohradníkov dlhé stáročia vplývali na kultúru miestneho obyvateľstva a tvorilo tak jedinečný charakter vinohradníckych miest a regiónov. Špecifiká týchto skupín a samotnej práce boli (a stále sú) bohato reflektované i v ich materiálnych prejavoch. Obrábanie viníc, spracovávanie hrozna ale i uskladňovanie samotného vína vyžadovalo vývoj špecifických prostriedkov a ...   (viac)

Zbierky

Na víno aj na ozdobu!

20.9.2022
Bohatá história vína siaha ďaleko do minulosti a je spojená s množstvom zvykov, ktoré si vyžadovali aj vznik špecifických nástrojov. Vinohradnícke motívy sú často vyobrazené v umeleckej i úžitkovej tvorbe lokálnych umelcov a majstrov.

Prezrite si súdky, krčahy, vývrtky, poháre, preše a mnoho iného, bez čoho by sa výroba a konzumácia vína nezaobišla.

...   (viac)

Články

Jeseň | Rovnodennosť a hody

10.8.2022
Jesenná alebo septembrová rovnodennosť je astronomickým začiatkom jesene a dňom, kedy je na celej zemeguli (okrem zemských pólov) deň rovnako dlhý ako noc. Pre oblasti za polárnymi kruhmi to znamená, že začína obdobie polárnych nocí (na severe) alebo polárnych dní (na juhu). Kvôli vkladaniu priestupného dňa vo februári, každé štyri roky,  prvý jesenný deň neoslavujeme každý rok v rovnaký deň. Jesenná rovnodennosť pripadá na ...   (viac)