Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Seriál pokračuje | Záchrana Hradov na Slovensku

12.10.2020

V septembri 2019 sme sa vybrali na cestu, počas ktorej sme navštívili štyri výnimočné pamiatky. O každú z nich sa starajú ľudia, pre ktorých obnova pamiatok nie je len prácou, ale aj poslaním. Sledujte príbehy dobrovoľníkov prostredníctvom série video dokumentov alebo si prečítajte obsiahlejší rozhovor s ľuďmi, ktorí naše pamiatky zachraňujú.

Aj tento rok sme navštívili niekoľko hradov, aby sme vám ...   (viac)

Výstavy

Osobnosť Tomáša Garriguea Masaryka

19.10.2020
Len málo osobností sa dokázalo do Československých dejín zapísať tak výrazným spôsobom ako filozof, sociológ, pedagóg, politik, štátnik, novinár a tzv. „prezident osloboditeľ - prof. PhDr. Tomáš Garrigue Masaryk. Teória novodobého „čechoslovakizmu“, ktorá hlásala celistvosť československého národa, pochádza práve z dielne tejto významnej osobnosti. ...   (viac)

Zbierky

Pripomíname si vznik prvého spoločného štátu

16.10.2020

Zmeny po prvej svetovej vojne priniesli rozpad Rakúsko -Uhorska a vznik nových štátov. Pred 102 rokmi vznikla Československá republika. Je to kľúčový deň, kedy bola vyhlásená nezávislosť na domácej pôde a zároveň najdôležitejší dátum v moderných dejinách Slovákov, keďže vznik Československa nás zachránil pred národným zánikom.

Čo predchádzalo 28. októbru 1918?

Snahy Slovákov vymaniť sa spod ...   (viac)

Články

Huta Karol pri Vlachove

6.10.2020
Prvú hutu na spracovanie rudy z baní vo Vlachove, Rejdovej a Vyšnej Slanej dal postaviť gróf Karol Andrássy v roku 1843. Huta sa neskôr stala súčasťou slávneho železiarenského podniku „Železiarne grófa Emanuela Andrássyho“, až kým bola v roku 1880 vyradená z prevádzky. Karolov syn, „železný gróf“ Emanuel I. Andrássy, dal v roku 1870 postaviť v tejto lokalite druhú vysokú pec na výrobu bieleho surového železa a pomenoval ju po ...   (viac)