Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Hrad Likava

Dátum pridania: 03.03.2020

Najväčšia zrúcanina hradu na Liptove a najvyššia hradná stavba na Slovensku sa nachádza na skalnatom výbežku Predného Choča, neďaleko od Ružomberka v nadmorskej výške 657 m.n.m.


Hrad Likava (Likova, Likavka, Lichwa) bol postavený za účelom strážiť dôležitú obchodnú cestu vedúcu Považím, Liptovom, Oravou smerom na sever do Poľska. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1315, keď ho Karol Róbert daroval županovi Dončovi. Iné pramene hovoria, že hrad pravdepodobne dal postaviť práve zvolenský župan Donč.

Od konca 14. storočia bol v držbe viacerých významných rodov - Hunyadyovcov, Illésházyovcov a Thökölyovcov, ktorí ho v druhej polovici 17. storočia prebudovali na prepychový hrad a vybudovali nové opevnenie s 5 baštami. Následne bol hrad dobytý cisárskymi vojskami a  slúžil ako vojenská ubytovňa a stoličná väznica (1685). V roku 1703 sa hradu zmocnili povstalecké vojská Františka II. Rákociho, ktorý jeho koniec spečatil príkazom hrad zbúrať počas ústupu pred cisárskymi vojskami v roku 1707.

Adolf Medzihradský: Likava (1850-1870)

 

Pôvodný hrad bol pomerne skromným sídlom, jediným prepychom boli sklenené okná, ktoré vyrobili sklárne v Ľubochnianskej doline v stredoveku patriace k hradu. Po roku 1435 bol pristavaný dolný hrad, v 2. polovici 15. storočia gotický horný hrad, ktorý bol po roku 1533 upravený v renesančnom štýle.

Architektúra hradu je cenným svedectvom obdobia neskorej gotiky a renesancie. Významné sú hlavne zachované gotické a renesančné architektonické články, obruby okien, portály, konzoly, strieľne, renesančná atika a smolné nosy na obranu hradnej prístupovej cesty.

 

Záchrana hradu Likava

V súčasnosti je Likavský hrad v správe Liptovského múzea v Ružomberku, ktoré vytvorilo v Hunyadyho veži stálu expozíciu dejín hradu Likava. Expozícia pozostáva z bohatého ilustračného materiálu, sprievodných textov a hmotných exponátov zo zbierky múzea, ktoré sprítomňujú dobu, ľudí a život Likavského hradu v priebehu štyroch storočí jeho existencie.

Hrad bol v roku 2017 uzatvorený kvôli sanačným prácam, ktoré prebiehali na hradnom brale. V nasledujúcich 2 rokoch pokračovala rekonštrukcia, staticky sa zabezpečil a spevnil horný hrad. V tom čase bol už hrad pre verejnosť sprístupnený, ale len do určitých častí hradného areálu.

Pozrite sa, ako vyzeral hrad Likava začiatkom 20. storočia na historických fotopohľadniciach a fotografiách z digitalizácie hradu z 21. storočia. Alebo si prečítajte článok o hrade Likava od Ivana Houdeka z roku 1925.

 

Prístup

K hradným múrom sa dá dostať mierne náročným výstupom po starej hradnej ceste zo severnej strany. Z konca obce Likava (od Dolného Kubína) vedie červená turistická trasa, ktorá miernym stúpaním pokračuje cez lúku k rázcestiu. Odtiaľ pokračuje cesta vpravo, priamo k bráne hradu. Trasa sa dá skrátiť aj cez les, ale je náročnejšia.

---

Zdroje

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.