Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Pustý kostol vo Veľkej Čalomiji

Dátum pridania: 02.07.2020

Symbol obce Veľká Čalomija predstavuje takmer tisícročná ruina románsko-gotického kostola obklopená starým cintorínom, ktorú nájdeme v lesíku na mieste významného archeologického náleziska južného Slovenska.


Pustý kostol zasvätený Všetkým svätým bol postavený v 12. - 13. storočí na pohanskom pohrebisku, čím sa zaraďuje k najstarším sakrálnym stavbám na Slovensku. Prvá zmienka, ktorá sa viaže k miestnej farnosti však pochádza už z roku 1070, čiže je možné, že v tom čase už stál i kostolík.

Malá tehlová stavba s rozmermi 11 m x 6,5 m bola počas pustošivých tatárskych nájazdov zničená, no začiatkom 15. storočia bol kostol obnovený, predĺžený prístavbou, doplnený štvoruholníkovou sakristiou, čím zmenil štýl z románskeho na gotický. 

V 16. a 17. storočí kostolík opäť spustol, tentokrát následkom tureckých vojen a protihabsburských povstaní. Obnovený bol až v roku 1730, kedy bola nanovo vymurovaná južná stena lode, západná časť steny sakristie a v druhej polovici 18. storočia vznikol nový vstup a krypta.

Posledné historické opravy sa realizovali v prvej polovici 19. storočia. Keďže kostol nebol odvtedy udržiavaný, došlo v marci 1868 k prelomeniu strechy a pomaly začal chátrať. Už ako zrúcanina ešte viac spustol počas 2. svetovej vojny, kedy z neho zostala už len polovica jedného priečelia a znížené obvodové múry.

 

 

Obnova Pustého kostola

Vývoj kostola objasnil archeologický výskum v rokoch 2007 - 2008, počas ktorého sa odkryli základy jeho románskej časti. O rok na to sa začalo pracovať na projekte obnovy, ktorý si dala zhotoviť obec a v rokoch 2012 - 2014 bol kostol konzervovaný a časť obvodových múrov bola rekonštruovaná. V rámci obnovy bolo dostavané západné priečelie lode spolu s drevenou tribúnou. Celý areál sa upravil a dnes predstavuje malé múzeum v prírode sprístupnené pre verejnosť. 

Lokalitu zrúcaného kostolíka pred niekoľkými desiatkami rokov preslávil jeden z mála nálezov svojho druhu z územia Slovenska. Bronzové akvamanile - nádoba v tvare koňa s jazdcom, ktorú kňazi používali pri umývaní rúk počas liturgie sa v súčasnosti nachádza v zbierkovom fonde Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.

 

Prístup

Kostolík stojí v otvorenom areáli zhruba 300 metrov po poľnej ceste od obce Veľká Čalomija (Nagycsalomja) nachádzajúcou sa medzi mestami Šahy a Veľký Krtíš.

 

---

Zdroje

 

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.