Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Bystrianska | liečebná jaskyňa

Dátum pridania: 09.06.2020

Jaskyňa pri obci Bystrá v Horehronskom podolí je známa priaznivými klimatickými podmienkami na speleoterapeutickú liečbu, počas ktorej návštevníci môžu obdivovať pozoruhodné skalné tvary s výskytom sintrovej výplne.


Bystrianska jaskyňa je najväčšou jaskyňou južnej strany Nízkych Tatier. Pozostáva z 2 častí – Starej a Novej jaskyne, ktoré boli vytvorené tektonicko-eróznou činnosťou v druhohorných strednotriasových tmavosivých vápencoch a vymodelované podzemným tokom Bystrianky, v súčasnosti pretekajúcim jaskynnými priestormi v hĺbke cca 20 metrov pod úrovňou prehliadkovej trasy.

I keď jaskyňa nie je až tak bohatá na kvapľovú výzdobu, oplatí sa ju navštíviť kvôli nahliadnutiu do cca 20-metrovej hĺbky troch priepastí, prechádzke dómami zväčša rútivého charakteru (Zrútený dóm, Mostárenské siene) a úzkymi chodbami v priestoroch Novej jaskyne, kde sa miestami vyskytujú  kvapľové záclony, sintrové platne, nástenné vodopády a niekde i biele a lesklé stalaktity a stalagmity.

Z 13 identifikovaných druhov netopierov je najhojnejšie zastúpený Podkovár malý (Rhinolophus Hipposideros) a Netopier obyčajný (Myotis Myotis).

 

Objavenie jaskyne

Otvor do Starej jaskyne bol pre miestnych obyvateľov známy už oddávna. Až J. Kovalčík a E. Laubert sa ako prví odvážili vstúpiť do jej podzemia 29. júna 1923 a o tri roky neskôr sa jaskyniarom Hollmannovcom a J. Kovalčíkovi podarilo objaviť priepasť Peklo. Následne sa pokračovalo v prieskume priepasti, v roku 1932 bol odkrytý vchod do Novej jaskyne, do ktorej ústí 70 metrov hlboká priepasť Peklo (východ terajšej prehliadkovej trasy) a až v roku 1955 bola Stará a Nová jaskyňa prepojená zásluhou J. Majka a J. Vytřísalovej so spolupracovníkmi.

Časť jaskyne bola sprístupnená bez elektrického osvetlenia v roku 1939 a neskôr slúžila ako úkryt pre miestnych obyvateľov v čase obsadenia obce Bystrá v roku 1945 i pre partizánov počas Slovenského národného povstania. Tragickú smrť jedného z nich nám pripomína pamätná tabuľa protifašistického odboja umiestnená v Zrútenom dóme.  

 

Hipman, Petr: Bystrianska jaskyňa. 1974. Negatív - rodina zastreleného J. Krúpu pri pamätnej tabuli v jaskyni

 

Jaskyňa je pre verejnosť v súčasnom stave sprístupnená od roku 1968 a od roku 1971 sa Spodná partizánska sieň využíva na speleoterapiu, liečenie astmy a horných ciest dýchacích.

 

Prístup

Bystrianska jaskyňa sa nachádza na okraji obce Bystrá, medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom, neďaleko rekreačného strediska Tále na južnej strane Nízkych Tatier. Vchod do jaskyne sa nachádza na úpätí svahu Chodorového vrchu, ktorý je od parkoviska vzdialený cca 120 m s minimálnym prevýšením.

 

  1. Celková dĺžka jaskyne: 3 531 metrov
  2. Dĺžka prehliadkovej trasy: 580 metrov
  3. Počet schodov: 26
  4. Celková výška jaskyne: 99 metrov
  5. Doba prehliadky: 45 min.
  6. Teplota vzduchu v jaskyni: od 5,7°C do 6,7°C
  7. Relatívna vlhkosť: 92 až 98 %
  8. Nadmorská výška: 565 m.n.m.

 

Súvisiace články: Harmanecká jaskyňa, Belianska jaskyňa.

---

Zdroje

 

 

 

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.