Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Harmanecká | snehobiela jaskyňa

Dátum pridania: 04.06.2020

Jedna z najvýznamnejších jaskýň na Slovensku sa nachádza v doline Harmanca v Kremnických vrchoch na južnej strane Veľkej Fatry. Svoje postavenie si zaslúžila vďaka pozoruhodnému vzniku podzemných priestorov, snehobielou kvapľovou výzdobou, mohutnými nástennými vodopádmi, jazierkami i množstvom zimujúcich netopierov.


Podzemné priestory Harmaneckej jaskyne boli vytvorené v puklinovo-rútivom charaktere v druhohorných vápencoch stredného triasu koróziou pomaly tečúcej až takmer stojatej vody, keď boli priestory úplne zaplavené. Prvé pukliny vytvorené činnosťou vody boli neskôr po poklese hladiny podzemných vôd pretvárané rúcaním a rozpadávaním sa skál stropov a stien, následkom čoho vynikli rozsiahlejšie siene a dómy. Okrem mohutných dómov sa v jaskyni vyskytujú špirálovité priepasti i horizontálne a šikmé chodby s nepravidelnými oválnymi tvarmi, avšak bez typických znakov riečnej modelácie.

Stroporysy a pôdorysy Harmaneckej jaskyne na mapách a plánoch.

 

Hlava, A., Ondroušek, O., Bacúrik, M.: Pozdĺžny rez s vyznačením dátumov postupnosti objavov, s charakterom jaskynnej výplne, názvami priestorov. Zamerané 20.-21.8.1946

 

Harmanecká jaskyňa je známa bohatým výskytom bieleho mäkkého sintra, ktorý vytvára mohutné stalagmity, stalaktity, nástenné vodopády, záclony i sintrové jazierka. Nadložie jaskyne tvorí čistý vápenec, vďaka ktorému prirástol tejto jaskyni názov Biela jaskyňa.

Okrem toho je jaskyňa významná i početným výskytom netopierov na Slovensku. Zimuje tu 11 druhov netopierov, v najväčšom počte (1000+ jedincov) je zastúpený netopier obyčajný (Myotis myotis) a netopier ostrouchý (Myotis blythii).

 

Objavenie jaskyne

Izbica, vstupný priestor v podobe otvoreného dómu bol známy už dávno pred objavením ďalších jaskynných priestorov. Do ich hľadania sa s odvahou, vytrvalosťou a nesmiernou túžbou po poznaní odhodlal iba 18-ročný Michal Bacúrik z Dolného Harmanca, ktorý sa za 14 dní prekopal úzkym otvorom do snehobielej siene. Silný prievan a vyletovanie netopierov z malého otvoru boli pre Bacúrika signály, na základe ktorých sa začal prekopávať do podzemných priestorov. Jeho úsilie sa skončilo úspechom 22. júna 1932 o 5:00 hodine ráno, kedy ako prvý človek vstúpil do dnešného Dómu objaviteľa.

Rukopis M. Bencúrika o histórii objavenia jaskyne.

Zaujímavosťou je, že objaviteľ dostal za odkrytie jaskyne pokutu, pretože neoprávnene vnikol na pozemok mestských lesov. Následne mesto jaskyňu uzavrelo a ďalšie siene (Dóm pagod, Riečisko, Vysoký gotický dóm a Bludný dóm) boli objavené až V. Kovalčíkom a O. Ondrouškom v rokoch 1938 a 1942. Hlbšie do priestorov za Bludným dómom prenikli jaskyniari v roku 1959 a ďalšie pokračovanie podzemných priestorov našli v roku 1987.

O. Ondruška: Správa o objavení jaskyne s náčrtom, 1971

Jaskynné priestory v dĺžke 720 metrov boli po prvýkrát sprístupnené verejnosti 30. júla 1950 na podnet jaskyniarskej skupiny Klubu slovenských turistov a lyžiarov v Banskej Bystrici. Jej oneskorené otvorenie malo viac dôvodov. Hospodárska kríza, zle dostupný terén, obava z konkurencie už sprístupnených jaskýň a hlavne 2. svetová vojna, počas ktorej jaskyňa slúžila ako úkryt okolitému obyvateľstvu.

 

Plagát Harmanecká jaskyňa Izbica - reprodukcia výtvarného diela akademického maliara M. Tvrdoňa, znázorňujúca výzdobu jaskyne a niekoľkých osôb pri jej prehliadke, 1953

 

Prístup

Harmanecká jaskyňa sa nachádza neďaleko od obce Dolný Harmanec, 16 km od Banskej Bystrice. Vchod do jaskyne je na severnej strane vrchu Kotolnica a návštevník sa k nemu dostane po serpentínovom chodníku dlhom 1 420 m. Výstup s prevýšením 260 m trvá približne 40 min.

 

 1. Celková dĺžka jaskyne: 3 123 metrov
 2. Dĺžka prehliadkovej trasy: 1 020 metrov
 3. Celková výška jaskyne: ca. 75 metrov
 4. Doba prehliadky: 60-80 min.
 5. Teplota vzduchu v jaskyni: od 5,8°C do 6,4°C
 6. Relatívna vlhkosť: 94 až 97 %
 7. Nadmorská výška: 821 m.n.m.

 

Súvisiace články: Bystrianska jaskyňa, Belianska jaskyňa.

Autorka článku: Linda Suchá

---

Zdroje

 • www.ssj.sk
 • www.harmanec.sk
 • OBRCIAN, Július: Šesťdesiat rokov od objavenia Hartmaneckej jaskyne. In: Chránené územia Slovenska 19, 1992. ISSN 1335-4566
 • STOCKMANN, Viliam: Predstavujeme sprístupnené jaskyne vo veľkoplšných chránených územiach. In: Spravodajca chránených území Slovenska, 1983. ISBN 808518219X

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.