Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom

Dátum pridania: 22.07.2020

Pôvodne renesančný, dnes barokovo upravený kaštieľ zo 16. storočia patrí ku klenotom vidieckej šľachtickej architektúry na Slovensku. Nájdeme ho neďaleko mesta Piešťany, v obci preslávenej nálezom Moravianskej venuše.


Kaštieľ v Moravanoch, ktorý slúžil na správu hradného panstva Hlohovec, dal v období renesancie pravdepodobne postaviť rod Thurzovcov. Pôvodne pozostával z dvoch budov, ktoré boli koncom 16. storočia spojené prestavbou, čím vznikol dvojpodlažný objekt s vysokou atikou obkolesený anglickým parkom.

V 18. storočí prešiel spolu s hradom Tematín do správy rodu Čákiovcov, ktorý upravil interiér kaštieľa do ranobarokového štýlu a pristaval kaplnku. Väčšie zmeny v areáli kaštieľa sa uskutočnili v období, keď bol vo vlastníctve rodu Motešických a následne šľachtickej rodiny Zedwitzovcov z Bavorska. V roku 1881 bolo pristavané tretie podlažie a veža, pribudli kováčske dielne, skleníky, drevené mostíky v parku i domček pre záhradníka.

Avšak po krásnom živote v takto upravenom areáli prišli na rad vojny. Počas prvej svetovej vojny sa z kaštieľa stala vojenská nemocnica, počas tej druhej v ňom našli útočisko sovietski vojaci. Po ukončení vojnového obdobia kaštieľ slúžil 3 roky ako škola a následne prešiel na 11 rokov pod Krajskú správu lesov.

 

Po tom, čo v roku 1959 získal kaštieľ Slovenský fond výtvarných umení, sa z neho postupne stalo miesto tvorivých stretnutí umelcov a architektov. Podľa projektu Karola Chudomelku tu vznikol Domov slovenských výtvarných umelcov a architektov (1964-1970), v rámci ktorého sa zriadili ateliéry, začali sa organizovať výstavy, tvorivé pobyty a kaštieľ zároveň slúžil aj ako hotel.

Až kým sa ho Slovenský fond výtvarných umení v roku 2006 rozhodol predať firme ART Hotel Kaštieľ Moravany nad Váhom, blízkej niekdajšiemu primátorovi Piešťan, ktorá kaštieľ následne posunula Slovincom so ziskom 20 mil. korún. Kaštieľ ako ubytovacie zariadenie začal upadať, noví majitelia neplatili účty ani úver, a tak prišlo na zaťaženie kaštieľa záložným právom. Týmto nedbanlivým prístupom vlastníkov sa niekdajšia pýcha obce začala meniť na ruinu spolu s nádherným anglickým parkom, v ktorom sa nachádzala galéria plastík od umelcov z celého sveta.

 

Obnova Kaštieľa v Moravanoch nad Váhom

Po desaťročnom chátraní sa kaštieľ dostal do rúk súkromných vlastníkov, ktorí v ňom videli kultúrnu pamiatku a zároveň potenciál na využitie jeho priestorov pre verejnosť. V roku 2017 ho odkúpili manželia Róbert a Petra Vydrovci, ktorí po dvojročnom procese získavania vlastníctva začali konať prvé kroky na jeho záchranu.

Na začiatok zabezpečili vyčistenie a zastabilizovanie budov a okolitého parku. Plán obnovy je rozdelený do 4 etáp pod vedením architekta Jozefa Danáka – obnova hlavného objektu, bývalého hospodárskeho objektu s ateliérmi, bývalej koniarne a budovy pri ceste.

Ťažiskom využitia objektu sú výstavy, semináre a iné umelecké akcie, no majitelia do budúcna počítajú aj so štandardným komerčným využitím. Otázkou do budúcnosti stále ostáva, či objekt kaštieľa bude ešte niekedy slúžiť ako ubytovacie zariadenie pre verejnosť.

„Z prvotného prieskumu už vieme, že zo strany umelcov nie je ani tak záujem o ateliéry, ale skôr o výstavné priestory. Dnes už má väčšina umelcov vlastný ateliér, ale to, čo by sme vedeli poskytnúť, by boli napríklad litografické stroje alebo kamenársky ateliér pre sochárov, ktoré si nemôže zriadiť každý, najmä nie mladí umelci.“ hovorí R. Vydra

I keď v súčasnosti kaštieľ v Moravanoch stále podlieha rozsiahlej rekonštrukcii, organizovanie výstav a iných podujatí sa rozbehlo už v roku 2018. Toho príkladom je i aktuálny druhý ročník výstavy Artrooms Moravany, ktorá má okrem prezentácie súčasného umenia ambíciu vrátiť kaštieľ späť do povedomia verejnosti.

 

---

Zdroje

 

 

 

 

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.