Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Mestská sporiteľňa v Bratislave

Dátum pridania: 25.09.2020

Mestská sporiteľňa je jednou z prvých budov na Slovensku, na ktorej sa uplatnili charakteristické znaky funkcionalizmu. Stavba od architekta Juraja Tvarožka bola realizovaná na prelome 20. a 30. rokov 20. storočia a nájdeme ju na Námestí SNP v Bratislave, kde v súčasnosti sídli pobočka Slovenskej sporiteľne.


Projekt Mestskej sporiteľne vzišiel zo súťaže v roku 1927. Zákazku na výstavbu budovy, v ktorej bola plne využitá voľnosť tvorby architekta, získal Juraj Tvarožek vďaka bratovi Tomášovi, ktorý bol v tom čase riaditeľom Mestskej sporiteľne. Realizáciu výstavby robila firma staviteľa Ing. Jozefa Berného v spolupráci s A. Krausom od októbra 1930 do decembra 1931.

Technické riešenie a technológie ako je oceľobetónový skelet, prvýkrát na Slovensku použitá zavesená fasáda so sklenou výplňou, dômyselný spôsob zakladania, sklobetónová klenba bankovej haly či obklad z farebného skla Mirotax patrili v tom období k najprogresívnejším. Tvarožek touto nadčasovou stavbou predznamenal budúci vývoj architektúry na Slovensku a plne uplatnil pokrok svetového vývoja.

Modernú funkcionalistickú budovu tvorí suterén, prízemie a šesť nadzemných podlaží. Namiesto betónovej dosky stojí na 584 železobetónových pilótach, nakoľko bola postavená na 7,5 m hlbokej naplavenine jedného z dunajských ramien.

Významným prvkom dispozičného riešenia bola pôvodne obchodná pasáž, z ktorej boli prístupné schodiská oboch traktov Mestskej sporiteľne. Na prvom poschodí sa nachádzala vkladová hala a prislúchajúce kancelárie. Druhé poschodie, kde sídlila administratíva, bolo presvetlené sklobetónovým stropom, nad ktorým bol vnútorný dvor a na ďalších štyroch poschodiach boli umiestené kancelárie a byty. V interiéri použili vysoko kvalitné materiály ako napríklad levický zlatý ónyx, ktorý sa nachádza vo vestibule a na hlavnom schodisku.

 

Jaromír Funke: zo súboru Mestská sporiteľňa, 1932

 

Obnova budovy Mestskej sporiteľne

Za celú existenciu budovy sa uskutočnilo viacero úprav a zmien, ktoré spočiatku nerešpektovali pôvodné architektonické dielo. V 70. rokoch sa pristúpilo k stavebným úpravám objektu, počas ktorých došlo k odstráneniu pôvodných architektonických detailov ako boli obslužné pulty, obklady, svietidlá, mobiliár, vstupný turniket.

V rokoch 1998 až 2001 bola zrealizovaná ďalšia obnova budovy podľa projektov architektonickej kancelárie Ateliér architektúry - Bahna - Palčo - Starý - Toma, vďaka čomu sa jej vrátila pôvodná elegancia a v poslednej rekonštrukcii v období 2017 - 2018 boli do interiéru vrátené na pôvodné miesto mramorové plastiky symbolizujúce Prácu a Sporivosť od významného bratislavského sochára Alojza Rigeleho. Podobne ako sochy aj vstupný vchod do pobočky bol zrekonštruovaný do pôvodného tvaru a kruhový turniket nahradili vstupné dvere.

Národná kultúrna pamiatka, budova Mestskej sporiteľne, je zapísaná v registri modernej architektúry DOCOMOMO – medzinárodnej organizácie na výskum, ochranu a dokumentáciu moderných pamiatok.

Moderná banková budova zaujala aj českého avantgardného fotografa Jaromíra Funkeho, ktorý v tom čase pôsobil ako pedagóg na Škole umeleckých remesiel v Bratislave.

 

Jaromír Funke: zo súboru Mestská sporiteľňa, 1932

---

Zdroje

 

 

 

 

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.