Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Hrad Vinné

Dátum pridania: 30.09.2020

Zrúcanina hradu z 13. storočia, pôvodne sídlo šľachticov z Michaloviec, je situovaná na andezitovom hradnom vrchu v južných výbežkoch Vihorlatských vrchov neďaleko obce Vinné vo výške 352 m.n.m.


Viniansky hrad patrí k najstarším historickým pamiatkam okolia. Presné datovanie jeho výstavby nie je známe, ale vieme, že jeho primárnou úlohou bolo pomáhať okolitým hradom Brekov a Jasenov pri ochrane obchodnej cesty Magna Via vedúcej do Poľska.

Už v roku 1312 malo dôjsť k obliehaniu a porušeniu hradu Omodejovcami, nepriateľmi kráľa Karola Róberta, a v roku 1466 k ešte výraznejšiemu poškodeniu počas bojov uhorského kráľa Mateja Korvína s poľským kráľom Kazimírom IV.. V nasledujúcich troch storočiach bol niekoľkokrát napadnutý a zničený v dôsledku trvajúcich konfliktov miestnej šľachty proti kráľovi a vyčíňaniu miestnych skupín zbojníkov.

Útoky na hrad pokračovali i v 16. storočí a v roku 1594 bol opäť výrazne poškodený cisárskym vojskom Ferdinanda I., ktoré zaútočilo na michalovskú šľachtu skrývajúcu sa na hrade. Hrad znova opravili a ďalej slúžil rodine Sztárayovcov, ktorá sa v polovici 17. storočia presťahovala do kaštieľa v obci.

História hradu Vinné sa spája aj s posledným stavovským povstaním Františka II. Rákociho. Po jeho potlačení kráľovským vojskom v roku 1711 dali hrad na základe rozhodnutia cisára Jozefa II. a uhorského snemu zničiť, aby sa opätovne nestal sídlom vzbúrencov.

 

Zaujímavosť: V ruinách hradu bol objavený neporušený vinič, ktorého vek sa odhaduje na približne 200 rokov. Pravdepodobne ide o vzácnu odrodu Neuburg, ktorá je u nás veľmi zriedkavá.

 

Záchrana hradu Vinné

V roku 2011 začalo na zrúcanine hradu nad Vinným pôsobiť OZ Zemplínsko-užská hradná cesta, ktoré sa snaží o jeho opätovnú obnovu. Na rekonštrukciu hradnej zrúcaniny používajú pôvodné stredoveké techniky a postupy. Zaujímavosťou je, že členovia združenia i dobrovoľníci pracujú v dobovom oblečení, čo pre návštevníkov hradu prináša autenticitu prostredia doby minulej.

Viac o samotnej obnove sa dozviete v našej reportáži Záchrana hradu nad Vinným.

 

Prístup

Od malého parkoviska pri Vinianskom jazere vedie asfaltka, po ktorej sa dostanete peši k rázcestiu za 30 minút.  Odtiaľ vedie žltá značka cez les, po ktorej sa v miernom stúpaní dostanete až ku hradu za 15 minút.

Ďalšou možnosťou je zhruba 40 minútový výstup z obce Vinné po modrej značke, ktorá začína na prvej odbočke vľavo za kostolom. Vedie cez záhradkársku oblasť až k spomínanému rázcestiu. Možný je aj náročnejší, ale časovo rovnaký výstup z Trnavy po žltej značke.

 

Okolie hradu nad Vinným

 

 

 

 

 

 

 

---

Zdroje

 

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.