Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Brodzany | Osobnosti a pamiatky

Dátum pridania: 02.06.2022


Na prvý pohľad nenápadná obec Brodzany v okrese Partizánske skrýva vo svojom pomerne malom katastri viaceré kultúrne pamiatky. Ak sa obrátime na históriu obce, zistíme, že v nej v prvej polovici 19. storočia prechodne žil gróf Gustáv von Friesenhof, diplomat z Viedne, so svojou manželkou Natáliou Ivanovnou Zagriašskou, ruskou aristokratkou. Ich syn Gregor mal neskôr významný vplyv nielen na rozvoj obce.

 

 

Friesenhofovci v Brodzanoch

Gustáv v roku 1844 odkúpili starý brodziansky kaštieľ, ktorý jeho rodine slúžil ako letné sídlo. Po smrti svojej prvej manželky sa Gustáv Friesenhof oženil s Alexandrou Gončarovou, ktorej sestra bola manželkou ruského literárneho velikána Alexandra Sergejeviča Puškina.

Už niekedy v tomto období sa Brodzany stávajú miestom stretnutí liberálnej a kultúrne založenej šľachty z okolia, ale aj z ruského prostredia. Gregor von Friesenhof sa počas svojho života venoval mnohým činnostiam, kde uplatňoval svoje vizionárske praktiky - či už išlo o moderné poľnohospodárstvo a šírenie osvety v tejto téme, meteorológiu alebo publikačnú činnosť. Podporoval slovenské národné hnutie a vznik Matice slovenskej, založil Hospodársky spolok pre údolie Nitry a v 80. rokoch aj dobrovoľné hasičské zbory v Brodzanoch a Krásne.

 

Kaštieľ, park a letohrádok

Po smrti grófa von Friesenhofa zdedila kaštieľ Gregorova nevlastná sestra, vojvodkyňa Natália von Oldenburgová. Kaštieľ bol postavený v 14. storočí ako jednoduchá kúria a neskôr, okolo roku 1669, bol prestavaný do svojej súčasnej renesančnej podoby.

Pozostalosť Friesenhofovcov je prítomná v podobe zariadenia kaštieľa, návštevník si tak môže spraviť predstavu o živote v aristokratickom rodinnom sídle na prelome 19. a 20. storočia. Park v prírodno-krajinárskom slohu, ktorý je súčasťou kaštieľa, dala vysadiť práve jeho nová majiteľka, vojvodkyňa Natália. Jeho základ tvorí výsadba domácich drevín, ktoré boli neskôr doplnené aj o cudzokrajné. Park bol pri rekonštrukcii v roku 1983 doplnený o systém vodných plôch a busty významných slovenských literátov či samotného Puškina. V roku 1994 bol vyhlásený za chránený prírodný areál.

Azda najatraktívnejšou stavbou v Brodzanoch je letohrádok z 19. storočia, ktorý dala navrhnúť a postaviť talianskymi architektmi taktiež Natália. Ide o pomerne dobre zachovanú ruinu na vŕšku Hôrka. Dominujú jej kužeľovité a kvadratické tvary umne pospájané do jedného celku. Pokochať sa možeme zachovanými podlahami, schodišťami, výklenkami či okennými obrubami. Stojí v miernom návrší nad obcou uprostred zalesneného areálu. Pôvodný názov Pavilón služobníctvo poprekrúcalo a odvtedy mu nik nepovie inak než Babylon.

Osvietená, liberálna a umelecky založená vojvodkyňa Natália si doň pozývala významné návštevy nielen z rodného Ruska. Letné mesiace v ňom trávili najrôznejšími činnosťami od maľby, hry na hudobné nástroje, až po pozorovanie hviezdnej oblohy. Na lúke sa usporadúvali pikniky a majálesy.

V priľahlom lesíku, len zopár metrov od letohrádku, sa nachádza miesto posledného odpočinku Friesenhofovcov a Oldenburgovcov. Kaplnka v novogotickom slohu slúžila kedysi aj ako evanjelický kostolík. Napriek tomu, že areál letohrádku bol po povojnovom období opustený a vykradnutý, toto miesto oplýva čarovnou atmosférou dodnes.

Múzeum v kaštieli

Od roku 1979 v kaštieli sídli Slovanské múzeum A. S. Puškina, ktoré dokumentuje a prezentuje posledné stopy Gregora von Friesenhofa a jeho prínosnej práce. Rozsiahla časť múzejnej expozície je venovaná najvýznamnejším etapám Puškinovho života, jeho dielu a slovensko-ruským literárnym a spoločenský vzťahom.

 

 

Autorka článku: Soňa Krista Lavová

 

Zdroje:

www.brodzany.sk

www.snk.sk

www.muzeum.sk

 

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.