Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Hrad Lednica

Dátum pridania: 12.09.2018

Hradná zrúcanina Lednica leží na strmom brale v severnej časti Bielych Karpát. Rozprestiera sa nad rovnomennou obcou neďaleko od Púchova v nadmorskej výške 450 m.n.m.


Kráľovský hrad (1259 de Lednyche, 1316 Lednuche, 1393 castrum Lednyche, 1408 castrum Lednycze) z druhej polovice 13. storočia plnil predovšetkým ochrannú funkciu severozápadnej hranice Uhorska, cesty vedúcej Považím na Moravu. Pretože sa netýčil tak nápadne ako mnohé hrady v jeho okolí, zostal aj po vojenských útokoch stále zachovaný. Nakoniec ho však tiež postihol rovnaký osud a začiatkom 18. storočia bol v značne rozrumenej podobe, čo zapríčinilo vypálenie a následné desaťročia jeho opustenosti. Novodobé dejiny hradu odštartovali až rekonštrukčné práce v roku 1962.

 

Müller Leopold, Lednica (1820), Spravuje: Slovenská národná galéria

 

Hrad bol nezvyčajným príkladom architektúry. V predhradí, najnižšej položenej časti, sa nachádzala väznica a miestnosť pre drábov, obranné bašty, maštaľ, voziareň, kováčska dielňa a schody vedúce ku vstupu do skalného tunela. Ten bol jedinou cestou do druhej časti hradu, na nádvorie s palácovými stavbami, obytnými budovami, hospodárskymi miestnosťami, skladmi. Zo strednej časti sa dalo dostať na najvyššie položenú prírodnú pozorovateľňu, ku ktorej viedlo 80 schodov vytesaných do skaly.

 

Hradný tunel

 

Pán hradu Michal Telekeši

Po tom ako v 10 rokoch Michal Telekeši osirel, žil medzi drábmi na hrade Lednica, čo predurčilo jeho budúcnosť násilníka a lúpežníka vyžívajúceho sa v prepadoch, vraždách a znásilneniach.

Osudnou sa mu stala lúpež cisárskych vozov, ktoré viezli dary pre cisára Rudolfa II. od sedmohradského vojvodcu Michala. Tento skutok bol okrem lúpeže (hodnota ukradnutých cenností sa odhadovala na 40 000 zlatých) označený za vzburu a urážku majestátu, čo malo za následok odsúdenie Michala Telekešiho na smrť a zhabanie celého jeho majetku. Keďže rozsudok prebehol v jeho neprítomnosti, zaútočilo 700 vojakov Juraja Turzu na hrad Lednica, aby ho dolapili. Prvý pokus Turzovi nevyšiel, preto sa rozhodol ísť na jeho dolapenie rozumom. Využil to, že bol Telekešiho krstný otec a pod zámienkou rokovania ho vylákal do svojho sídla v Bytči, kde ho uväznil. Vyzdvihnúť si ho prišla eskorta so 100 vojakmi, ktorá ho dopravila na Bratislavský hrad, kde bol väznený do svojej popravy sťatím hlavy v roku 1601.

Príbeh o dolapení pána hradu vychádza z aktuálne dostupných zdojov. S určitosťou vieme, že Michal Telekeši bol lúpežník, ktorý okradol vlastného kráľa, za čo bol odsúdený na smrť. Jeho dolapenie však nie je až také jednoznačné. Vychádza z článku periodika Naše Slovensko z roku 1908 (str. 45-46).

 

Záchrana hradu Lednica

Obnove hradu sa venuje Historicko-Astronomická Spoločnosť (HAS) od roku 2004. Jej hlavným cieľom je prebudiť život na hrade, ktorý budú ľudia pravidelne navštevovať, starať sa oň a tým zvíťaziť nad jeho pustošením.

Záchranu hradu sprevádzala už v jej začiatku smutná udalosť, počas ktorej zahynula návštevníčka po páde z hradieb. S o to väčším odhodlaním sa HAS pustila do zabezpečenia a lepšieho sprístupnenia hradu pre návštevníkov.

V prvom roku prebiehali práce na odstránení náletových drevín a zelene, vyčistenie hradného areálu a strechy barbakanu i osadenie informačnej tabule o hrade. Murárske práce začali v roku 2006 v spolupráci so Združením na záchranu hradu Lietava. Prelomový bol však rok 2007, kedy sa HAS pustila do konzervačných prác hradných múrov na nádvorí. V ďalších rokoch sa podarilo dokončiť práce na severnom múre východného paláca, zakonzervovanie hornej časti Obytnej veže, obnovenie zaniknutého muriva, domurovanie chýbajúcich častí kvôli stabilizácii stavby, sprístupnenie schodiska na pozorovateľňu Straka a množstvo ďalších úprav. Počas archeologického výskumu boli nájdené zachované časti kachľovej pece i podlaha objektu.

Hrad Lednica prešiel za posledných 16 rokov radikálnou premenou, vďaka ktorej už nie sú ohrození jeho návštevníci a ani samotný hrad pred rozpadnutím.

 

Prístup

V súčasnosti nájdeme na skalnom brale len zvyšky múrov, ktoré sú verejnosti prístupné len na vlastné nebezpečenstvo. Trasa na jeden z najťažšie dostupných slovenských hradných zrúcanín začína pri kostole v obci Lednica. Tu sa nachádza križovatka dvoch turistických trás, ktoré Vás dovedú ku zrúcanine. Neďaleko tzv. Katarínkinho prameňa vedie chodník, ktorým sa po strmšom výstupe dostanete až ku vyhliadkovej terase a samotnému hradu.

 

---

Zdroje

  • Škubla, P.: Hrady, zámky a kaštiele Slovenska, Vyd. Perfekt, Prešov, 2014, ISBN 978-80-8046-640-4
  • Kolektív autorov: Zachráňme hrady. Záchrana historických ruín OZ v rokoch 2002 - 2017, Vyd. Združenie zachráňme hrady, 2018, ISBN 978-80-972995-0-7
  • Majitelia hradu Lednica: Sokol, 1866, str. 32-35

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.