Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Hrad Tematín

Dátum pridania: 12.09.2018

Zrúcanina gorického hradu v nadmorskej výške 594 m.n.m. je situovaná v juhozápadnej časti pohoria Považský Inovec, kde sa týči nad obcami Lúka a Hrádok neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Tematín bol postavený ako strážny hrad a spoločne s Trenčianskym, Beckovským a Čachtickým hradom tvorili komplex, ktorý slúžil na ochranu Stredného Považia.


 

Prvá zachovaná písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1270, no predpokladá sa, že výstavba gotického hradu prebehla už v 40. rokoch 13. storočia.

Stredoveký hrad pozostával z veže a paláca obklopených hradným múrom s gotickým portálom do nádvoria. Podobne ako pri viacerých obranných hradoch na našom území sa z dôvodu tureckých nájazdov v 16. storočí posilnilo opevnenie a pribudli 2 nové bašty.

Hrad bol striedavo majetkom kráľov a panovníkov uhorskej šľachty. Začiatkom 18. storočia bol vážne poškodený počas Rákocziho povstania a vzniknuté ruiny začali obliehať cisárske vojská generála Heistera, ktorý chcel zajať vtedajšieho majiteľa hradu Mikuláša Berčéniho (Bercsény), čo sa mu nepodarilo. Hrad bol odvtedy ponechaný svojmu osudu a začalo jeho chátranie.

 

Povesť o nepolapiteľnom Mikulášovi Berčénim: Keď sa Rákociho povstanie blížilo ku koncu, cisárske vojská mali za cieľ zatknúť hlavného veliteľa povstania Mikuláša Berčéniho a obsadiť hrad Tematín. Šťastie však prialo Berčénimu, pretože sa podobal na kapitána jeho posádky. Tak vznikol plán zámeny osôb a majiteľ hradu unikol v noci preoblečený za pastiera cez lesy Považského Inovca na sever. Keď cisársky generál Heister spustil kanonádu z diel, obrancovia sa vzdali a generál zatkol kapitána posádky v domnienke, že majú Berčéniho. Kým zistili, že majú nesprávnu osobu, bol už Mikuláš Berčéni dávno v Poľsku (*zo zápisu kronikára).

Legenda však o jeho úniku hovorí, že cisárski vojaci sa rozutekali od strachu z ducha hájnika Jána Sekeru a jeho psa Iskry, ktorý zahynuli pri obrane hradu.

 

Karol H. Frech: Pohľad na zrúcaninu Tematínskeho hradu. Tuš.  1883 - 1945

 

Záchrana hradu Tematín

Občianske združenie hrad Tematín je skupina ľudí, ktorá trávi svoj čas záchranou a zveľaďovaním kultúrneho dedičstva na dvoch miestach – na hrade Tematín a na pravekej mohyle pri Očkove. Vzniklo v roku 2007 z iniciatívy niekoľkých vysokoškolských študentov, ktorí boli krásou hradu a jeho miesta v prírode hlboko oslovení.

OZ hrad Tematín sa podarilo odviesť obrovský kus práce, ktoré sú vykonávané pod dohľadom odborníkov z viacerých vedných disciplín. Práce sú realizované v súlade so statickým posudkom autorizovaného stavebného inžiniera a následne kontrolované pamiatkovým úradom.

Snahou združenie nie je úplná obnova  ruin, ale ich ochrana pred ďalšou deštrukciou. Nakoľko sa nezachovala žiadna historická dokumentácia, ktorá by prezentovala pôvodný hrad Tematín, akákoľvek snaha o autentickú obnovu by priniesla iba veľa novotvarov, ktoré by nenávratne zničili originál.  

 

Prístup

Do dnešnej doby sa zachovali obvodové murivá hradu a zopár architektonických detailov, ktoré napriek riziku strmého výstupu a rozpadajúcich sa múrov zabezpečujú pomerne vysokú návštevnosť.

Na hrad vedie niekoľko ciest. Najnáročnejšia trasa s prevýšením 410 m začína v obci Lúka. Dve jednoduchšie trasy vedú z obce  Hrádok, a to jedna pre peších turistov po asfaltovej ceste Hrádockou dolinou a druhá pre horských cyklistov po neoznačenej trase. Posledná trasa s prevýšením cca 60 m začína v obci Bezovec, kde sa dá napojiť na modrú značku vedúcu až na hrad.

 

---

Zdroje

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.