Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Mohyla M.R.Štefánika

Dátum pridania: 22.03.2019

„Dokiaľ dýcham, dúfam. Národu sa nedáva, len žobrákovi, národu sa treba obetovať.“ gen. Milan Rastislav Štefánik


 

 

Bradlo, najvyšší vrch Myjavskej pahorkatiny, vypínajúci sa medzi mestom Brezová pod Bradlom a obcou Košariská, dominuje okolitej krajine vďaka monumentálnej pamiatke na jeho vrchole v nadmorskej výške 543 m.n.m.

Mohyla gen. Milana Rastislava Štefánika (1880-1919) je symbolom samostatnosti a zároveň pamätník významnej historickej udalosti, kedy sa Slováci zaradili medzi slobodné národy sveta. Miesto dôstojného odpočinku M.R. Štefánika a dvoch talianskych letcov, ktorí zahynuli v havarovanom lietadle 4. mája 1919 (pozn.: telo tretieho talianskeho letca odviezdli ešte v roku 1921 do jeho rodnej zeme), je súčasťou pravidelných pietnych spomienok, osláv vzniku ČSR, ale aj pamätným miestom, na ktoré ľudia prichádzajú uctiť si pamiatku a vzdať vďaku za vykonanú prácu tejto významnej osobnosti našich i európskych dejín.

Pamätník je dielom z vrcholovej tvorby Štefánikovho priateľa, architekta Dušana Jurkoviča a v kontexte stredoeurópskej memoriálnej a monumentálnej tvorby začiatku 20. storočia vysoko prevyšuje bežnú štandardnú tvorbu.

Výstavba mohyly trvala od 17. júla 1927 do 20. septembra 1928,  celkovo na nej pracovalo viac ako 150 pracovníkov 280 pracovných dní. Verejnosti bola slávnostne spístupnená za nepriaznivého počasia  23. septembra 1928.   

Mohyla z bieleho travertínu zo Spišských Vlách má rozmery v základoch 96x70m a pozostáva z 2 obdĺžnikových terás, tumby (náhrobok), na ktorej sú umiestnené pamätné dosky s nápismi a 12,5m vysokých kamenných obeliskov, týčiacich sa z každého rohu mohyly. Obelisky symbolizujú štyri obete leteckého nešťastia a zároveň štyri krajiny, v ktorých Štefánik pôsobil.

Pod vrcholom mohyly sa nechádza verejnosti neprístupná hrobka s telesnými pozostatkami obetí. Nad hrobkou je ešte jedna miestnosť, kde je uložený základný kameň mohyly, položený 4. mája 1924 a kríž zo Štefánikovho dočasného hrobu.

Prvá komplexná rekonštrukcia stavby prebehla v roku 1988 a následne v roku 1996. 

Mohyla pod Bradlom, Dátum vyhlásenia za NKP: 31.1.1968, Digitalizácia: PÚ SR, 2013-2018

 

Prístup

Z Brezovej pod Bradlom vedie červená turistická značka, ktorá je zároveň trasou hlavného hrebeňa Malých Karpát. Je známa ako „Cesta hrdinov SNP“ a prechádza celým Slovenskom. K záchytnému parkovisku pod mohylou vedie 3,5 km dlhá asfaltová cesta. Tu sa chodník odpája a trasa pokračuje po zelenom značení priamo k pamätníku. Výstup je možný aj z obce Košariská po žltej a zelenej značke.

 

Mohyla pri Ivanke pri Dunaji

Na Slovensku sa nachádzajú dve mohyly M.R. Štefánika. Na pamiatku smrti Štefánika a 3 talianskych letcov (nadporučík Giottom Mancinelli Scotti, seržant Umberto Merlino, strelec Gabriel Agginuti) bol vybudovaný i pamätník priamo na mieste nešťastia pri bratislavskom Letisku M. R. Štefánika pred obcou Most pri Bratislave. Samotná mohyla je oveľa skromnejšieho rázu. Hladké steny ihlanovitého tvaru siahajú do výšky približne 4m. Pri jej vzniku stál taktiež Dušan Jurkovič. Viac o udalosti odhalenia mohyly v roku 1923 si môžete prečítať v periodiku Slovenský svet (1923).