Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Oponický hrad

Dátum pridania: 19.06.2019

Ruina pôvodne poľovníckeho, neskôr strážneho hradu sa týči na západnom výbežku pohoria Tríbeč nad obcou Oponice. I keď bol postavený už na prelome 13.-14. storočia, jeho využitie trvalo len necelé štyri storočia, kým nezačal chátrať následkom požiaru.


Začiatkom 14. storočia vlastnil hrad magister Čák a neskôr, až do svojej smrti, jeho brat Matúš Čák. Následne sa dostal do správy kastelánov, kým sa v roku 1395 stal jediným vlastníkom hradu Peter zo Stráží, zakladateľ rodu Apponyiovcov, ktorý sa pričinil o zveľadenie hradného panstva aj samotného hradu. V rozmachu hospodárstva na panstve pokračovali aj Petrovi synovia Tomáš a Mikuláš.

 

V čele hradu, oproti prístupovej šiji dominovala zhruba 12 metrov vysoká valcová veža, za ňou sa nachádzalo miniatúrne jadro nepravidelného pôdorysu, ktoré vymedzovala obvodová hradba a k vonkajšiemu opevneniu hradu patrila okružná priekopa, ktorá sa čiastočne zachovala na JV a SZ strane.

V priebehu 15. storočia si postavili členovia rodu Apponyiovcov v obci pod hradom svoje sídla – kúrie, pretože sa nedokázali dohodnúť na užívaní spoločných častí hradu. To spôsobilo jeho nedostatočné stráženie a následné nájazdy lúpežných skupín. Najväčšia lúpežná akcia sa podarila šľachtičnej Anne Ludanickej z Ludaníc, počas ktorej ukradli všetky cennosti Apponyiovcov uschované v truhliciach na hrade.

Zlý stav poškodeného hradu a vzrastajúce turecké nebezpečenstvo viedli v roku 1542 Benedikta Apponyiho k rozhodnutiu hrad obnoviť. Rozsiahla prestavba pôvodne gotického hradu takmer úplne nahradila staršie stredoveké konštrukcie, zväčša obytnými reprezentačnými budovami s výzdobou v štýle neskorej renesancie a pribudlo nové murované opevnenie s baštou trištvrte kruhového pôdorysu (tzv. Tereš). Systém obrany tvorili tiež predsunuté terasy a ešte jedna priekopa s polkruhovým rondelom uprostred. Najvyššia, pôvodne vysunutá veža z malého hradného areálu sa podobne, ako aj zvyšok hradného areálu, nezachovala.

Podľa použitých architektonických prvkov, prestavbu časovo zaradujeme približne do začiatku 17. storočia, kedy bol spolumajiteľom hradu Pavol Apponyi - jedna z najvýznamnejších osobností rodu. Takto opevnený hrad majiteľov ochránil pred Turkami, no tureckému plieneniu sa nevyhlo jeho podhradie.

V roku 1645 už zanedbávaný a neudržiavaný hrad poškodil požiar a začal chátrať. Status ruiny nadobudol až potom, čo ho pravdepodobne vyhodili do povetria Turci alebo úplne zničili počas Rákócziho povstania.

Povesť: Na mieste, kde bol neskôr postavený Oponický hrad, rád oddychoval Svätopluk. Z toho dôvodu tu údajne zanechal veľký poklad, ktorý však bude možné vykopať až vtedy, keď ho slovanský národ bude najviac potrebovať.

 

Prístup:

Oponický hrad leží JV od obce Oponice, ktorá sa nachádza medzi Nitrou a Topoľčanmi. K hradu vedie cesta z obce popri Apponyiovskom kaštieli smerom k lesnému parkovisku, kde začína zelená turistická značka. Odtiaľ je to zhruba 50 minútová trasa s miernym stúpaním. 

Okolité pamiatky: Kaštieľ Apponyiovcov v Oponiciach s historickou knižnicou, kláštor a kaštieľ v Horných Lefantovciach, hrad Gýmeš, Čierny hrad, Zoborský kláštor

 

 

Zdroje:

  • https://www.hrady-zamky.sk
  • Škubla, P.: Hrady, zámky a kaštiele Slovenska, Vyd. Perfekt, Prešov, 2014, ISBN 978-80-8046-640-4

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.