Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

"15 minút slávy" Andyho Warhola

Dátum pridania: 14.06.2021

Ikona druhej polovice 20. storočia, maliar, fotograf, filmový tvorca, manažér rockovej skupiny a hlavne kráľ amerického umeleckého smeru - pop art.

Andy Warhol (6. august 1928 - 22. február 1987) bol utiahnutý plachý skromný človek, silno naviazaný na svoju matku, ale i výstredný kontroverzný neurotik a hypochonder. Niet sa čo čudovať, že vďaka svojej originalite bol považovaný za veľkú osobnosť svojej doby a súčasne za čudáka.


Andrew Warhola sa narodil v Pittsburghu v Pennsylvánii (6. august 1928), no jeho pôvod siaha na územie Slovenska, resp. Československa. Otec Andrej Varchola a matka Júlia pochádzali z rusínskej obce Miková na severovýchode Slovenska, odkiaľ emigrovali za prácou do Spojených štátov v roku 1914 (otec) a 1921 (matka).

Bol najmladší zo štyroch súrodencov. Prvá sa ešte na území Slovenska narodila sestra Jozefína, ktorá zomrela pred emigráciou matky do Ameriky, kde sa neskôr narodili bratia Paul (1922) a John (1925).

Zdroj: Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

 

Priviedla ho k umeniu choroba?

Možno, keby Andyho vo veku ôsmich rokov chorea (choroba tiež známa ako tanec sv. Víta) nepripútala na lôžko, neobjavil by v sebe dovtedy skryté umelecké nadanie. Jeho talent podporovala hlavne matka, no rozpoznal ho i Andyho otec, ktorý mu po svojej náhlej smrti odkázal všetky úspory na vysokoškolské štúdium. A tak sa v roku 1945 zapísal na Carnegieho technologickom inštitúte (teraz Carnegie Mellon University).

Po ukončení štúdia reklamného umenia a ilustrácie sa v roku 1949 presťahoval do New Yorku, kde pracoval ako dizajnér výkladov. Časom si zmenil meno na Andy Warhol a začal pôsobiť ako reklamný ilustrátor v časopisoch Glamour a a Harper´s Bazaar, čo viedlo k tomu, že sa stal jedným z najúspešnejších komerčných umelcov roku 1950.

Napriek oceneniu vo svete reklamy bolo Warholovým cieľom získať uznanie pravého umelca. Preto koncom 50-tych rokov prešiel od reklamnej ilustrácie k výtvarnému umeniu a začal experimentovať s novými technikami, vďaka čomu je známy ako kráľ pop-artu.

S konceptom “pop art” - obrazy, zamerané na komerčný obchodný tovar, prišiel na scénu v roku 1961 a už v roku 1962 boli na svete prvé obrazy dolárových bankoviek, plechoviek Campbellovej polievky a zelenej fľaše Coca-Coly.

Andy Warhol chcel byť slávny. Chudobný chlapec, ktorý žil s mamou a s bratom po smrti otca na hranici životného minima, sa túžil dostať medzi smotánku. Sen sa mu splnil, keď sa jeho vlastné štúdio/ ateliér The Factory (Továreň) na Manhattane stalo centrom umeleckého a bohémskeho života svetových celebrít.

Warhol si svoju popularitu získal portrétom Marylin Monroe, ktorý bol vytvorený na zákazku od jej tety. Následne sa spustila vlna ďalších objednávok a Warholova sláva stúpla. Najvyššia cena, ktorá bola kedy zaplatená za obraz od Warhola je 100 miliónov dolárov za plátno s názvom Osem Elvisov.

A tak sa stali hlavnou témou Warholovej umeleckej tvorby autoportréty a portréty osobností - politikov a umelcov. Jeho mix sieťotlače osobností kultúrneho života ako Elvis Presley, Marylin Monroeová, Marlon Brando, Elizabeth Taylorová, Jackie Kennedyová či Mick Jagger sú dodnes považované za symbol amerického pop artu.

V 60. rokoch sa Warhol popri maľbe prezentoval aj ako tvorca experimentálnych filmov (1963-1972), ktorých si na svoje konto pripísal viac ako šesťdesiat. Do filmov obsadzoval „hviezdy“, ako boli Ultra Violet (Warholova múza), Taylor Mead, Viv, Joe Dallesandro i Valeriu Solanas, ktorá sa mu za to odvďačila atentátom.

Okrem toho bol aj manažérom newyorskej rockovej skupiny The Velvet Underground a založil časopis Interview (1969), venovaný filmovým recenziám a rozhovorom s filmovými hviezdami a režisérmi.

 

Atentát - streľba, ktorá ovplyvnila Warholov život

Dňa 3. júna 1968, radikálna feministická spisovateľka Valerie Solanas, členka S.C.U.M. (Spoločnosti na likvidáciu mužov), trikrát vystrelila na Warhola pri vchode do jeho bytu. Túto informáciu poskytol v rozhovore jeho brat John počas pobytu na Slovensku, iné zdroje zas uvádzajú, že ho ťažko postrelila v ateliéri. Aj keď Warhol prežil, nikdy sa zo zranenia celkom nezotavil po fyzickej i emocionálnej stránke. Po zvyšok života ho sprevádzali zdravotné následky, musel nosiť chirurgický korzet, začal žiť utiahnuto vo svojom čierno-bielom byte, pričom sa stretával len so svojimi najbližšími priateľmi a svoju samotu vypĺňal nakupovaním nepotrebných vecí.

Solanas bola zatknutá deň po útoku a neskôr odsúdená na 3 roky väzenia. Ako vysvetlenie povedala “Warhol mal príliš veľkú kontrolu nad mojím životom.” Pozn.: Príbeh Valerie Solanas bol spracovaný vo filme I Shot Andy Warhol (1996).

 

„Smrť je veľký supermarket“

Andy Warhol zomrel 22. februára 1987 vo veku 58 rokov na zlyhanie srdca po operácii žlčníka. Pochovaný je na gréckokatolíckom cintoríne sv. Jána Krstiteľa južne od Pittsburghu.

 

Najznámejšie múzeá venované pamiatke Andyho Warhola sa nachádzajú v USA a na Slovensku.

  1. Andy Warhol Museum v Pittsburghu v USA je najväčšie múzeum amerického umenia venované jedinému umelcovi, v ktorom je viac ako 4 000 Warholových diel.
  2. Warholov brat John Warhola sa v roku 1991 spolupodieľal na založení Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach na Slovensku. V múzeu je veľa Warholových diel, ako aj osobných predmetov.

 

Zdroj: Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

 

Čo je pop-art

Umelecký smer (nazývaný aj „veľkomestský folklór”) vznikol v Anglicku a v USA na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia a nadviazal na dadaizmus. Využíval v umeleckom diele všedné veci (reálne predmety, komiksové seriály, montáže diel reprodukčných technológií s prvkami závesných obrazov). Pop-art sa stal produktom nového veľkomestského prostredia a pretváral produkty spoločnosti na umelecké dielo.

 

Autorka článku: Linda Suchá

---

Zdroje:

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.