Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Peter Michal Bohúň

Dátum pridania: 15.11.2022


Nejeden Slovák má právom zapísaného Petra Michala Bohúňa ako jedného z najdôležitejších slovenských maliarov – a vôbec nie náhodou. Umelec  a predstaviteľ národného obrodenia, ktorého tvorba je dnes v zbierkach slovenských, ale aj svetových galérií, velikán slovenských dejín umenia, po ktorom je dnes pomenovaná popredná slovenská galéria a tiež ZUŠ v Dolnom Kubíne.

Peter Michal Bohúň – Michal Miloslav Hodža – národný buditeľ (1862), objekt spravuje SNG

Peter Michal Bohúň sa narodil 29. septembra 1822 v oravskej dedinke Veličná do rodiny evanjelického kňaza. Vyštudoval gymnázium a neskôr začal študovať aj právo, ale jeho maliarsky talent, ktorý dostal do vienka ho priviedol na cestu vedúcu k umeleckému vzdelaniu. V 40. rokoch 19. storočia nastúpil na AVU – Akadémiu výtvarných umení v Prahe. Školu úspešne dokončil pod vedením učiteľa a nemeckého maliara Christiana Rubena, ktorý bol predstaviteľom romantizmu, akademizmu a historizmu v umení. Po skončení akadémie sa Peter Michal Bohúň vrátil na Slovensko, 11 rokov žil v Liptovskom Mikuláši, kde učil kreslenie na dievčenskej škole.

Bohúň patril ku generácii štúrovcov a za svojho života sa zaradil k významným  buditeľom národného života na Slovensku, čo sa odrazilo aj v jeho umení. Tento významný slovenský maliar bol prítomný pri viacerých prelomových momentoch slovenskej histórie – zúčastnil sa napríklad na memorandovom zhromaždení v Martine v roku 1861, ale aj na proklamovaní žiadostí slovenského národa v Liptovskom Mikuláši v roku 1848 (1).

Peter Michal Bohúň – Zhromaždenie Slovenského ľudu z jari 1848 (1848-49), objekt spravuje SNG

Bohúň bol výrazne inšpirovaný významným spišským portrétistom Jozefom Caucikom, no bol ovplyvnený aj dobovým biedermeierom, čo sa v maľbe odrazilo na klasicizujúcich tendenciách. Peter Michal Bohúň je však zďaleka najznámejší pre svoju portrétnu tvorbu. Počas svojho života vytvoril veľké množstvo detailne prepracovaných portrétov svojich známych. Dôležité sú hlavne portréty národných buditeľov, ktoré nie sú len umeleckým dielom, ale aj relevantným historickým prameňom.

V Bohúňovej rodine bolo viacero maliarskych talentov. Mladší brat Petra Michala – Ondrej Jozef tiež absolvoval štúdium na pražskej AVU, no po ukončení sa tomuto vznešenému povolaniu ďalej nevenoval (2). Syn Petra Michala - Ľubor Milan Bohúň dezertoval z rakúskej armády počas vojny s Talianskom (3) a spôsobil otcovi nejednu vrásku. Prepracoval otcove diela, ktoré vyobrazovali slovenské kroje.

Peter Michal Bohúň – Podobizeň umelcovej manželky Žofie rod. Klonkayovej (1953), objekt spravuje SNG

Napriek tomu, že jeho diela boli nadmieru kvalitné, Peter Michal Bohúň bojoval s finančnými problémami. V 60. rokoch 19. storočia sa s rodinou presťahoval do poľského mesta Bielsko-Biala, kde aj dožil svoj život a dnes je tam pochovaný na evanjelickom cintoríne. V roku 1955 bola v Liptovskom Mikuláši založená Galéria P. M. Bohúňa, ktorá je jednou z najstarších galérií na Slovensku.

 

Pozrite si virtuálnu výstavu diel P. M. Bohúňa TU.

 

  1. https://www.teraz.sk/kultura/vytvarne-umenie-peter-michal-bohun-narod/283039-clanok.html
  2. https://dennikn.sk/blog/895113/sturovsky-maliar-peter-michal-bohun/
  3. Ibid.

 

Autor textu: Kristína Ostatníková

Zdroje:

https://matica.sk/peter-michal-bohun/

https://www.teraz.sk/kultura/vytvarne-umenie-peter-michal-bohun-narod/283039-clanok.html

Sliacky, Jozef. Štúrovský maliar Peter Michal Bohúň, blog denník N (29.9.2017), dostupné online: https://dennikn.sk/blog/895113/sturovsky-maliar-peter-michal-bohun/

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.