Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Radvanský jarmok

Dátum pridania: 09.09.2019


Radvanský jarmok vychádza z tradície, ktorá siaha do 17. storočia. Vznikol v roku 1655 v Radvani, ktorá bola strediskom remeselnej výroby. Historici predpokladajú, že jarmok v Radvani sa rozvinul na základe privilégia usporadúvať púte, ktoré získal katolícky kostol v Radvani. Množstvo ľudí zúčastňujúcich sa na púťach začali využívať početní radvanskí remeselníci na predaj svojich výrobkov. V začiatkoch to bola tradičná výmena tovaru medzi mestom a vidiekom, neskôr jarmok vo významnej miere zásoboval široké okolie popri poľnohospodárskych produktoch aj remeselnými a priemyselnými výrobkami. Stretávali sa tu ľudia zo širokého okolia, aby si nakúpili a zabavili sa.

Veľký význam nadobudol hlavne v 19. storočí, keď mali osobitné miesto výrobcovia súkna, modrotlače, čižmári , klobučníci, herbenári, výrobcovia pušného prachu, krpčiari, výrobcovia z dreva, slamy a prútia a najmä medovnikári. Špecifickým zvykom sa stalo, že v posledný deň jarmoku si mládenci kupovali varešky, ktorými udierali dievky a mladé ženy po zadku. Táto tradícia sa uchovala doteraz a rozšírili sa na všetky dni jarmoku. 

Radvanský jarmok bol v roku 2011 zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva.

ZDROJ:

Hamar, Juraj; Ryšavá, Eva. Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska – zoznam najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva na Slovensku. Bratislava: SĽUK, 2017. 34s.

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.