Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Vynášanie Moreny

Dátum pridania: 09.03.2020

Kedysi si ľudia nevedeli vysvetliť prírodné úkazy, preto si stvorili rôznych bohov, ktorým prisudzovali zodpovednosť za ovládanie prírody. Najmä v predkresťanskom období si mysleli, že všetky sily a javy vykonávajú božstvá a zároveň verili, že rôznymi obradmi môžu ovplyvniť konanie bohov, prípadne sa im zavďačiť za poskytnutie zdravia, hojnej úrody a teplého počasia.


 

Jedným z takýchto bohov bola aj Morena, staroslovanská bohyňa zimy a smrti. Najstarším zvykom bolo symbolické zničenie Moreny (alebo Marmurieny, v niektorých oblastiach Kyseľa), aby sa vyhnala zima a mohla nastúpiť jar. Keďže Morena symbolizovala zimu, vyrobili ľudia bábiku, ktorú zväčša ohadzovali kameňmi, topili v potoku alebo upálili. Verili, že jej zničením nielen privolajú jar, ale aj vypudia z dediny choroby, smrť a nečisté sily, ktoré by bránili zdravému rastu vegetácie a plodín.

 

Obdobie vynášania Moreny pripadá na dva týždne pred Veľkonočnou nedeľou – Smrtnou nedeľou. Od stredoveku je tradíciou, že sa na Smrtnú nedeľu mladé dievčatá schádzali, pripravovali slamenú figurínu z dvoch prekrížených palíc a obliekli ju do kroja. Na rozpäté paže Moreny sa uväzovali aj dve viazané šáfolky (šatky). Dedinčania pritom ochotne venovali rôzne časti oblečenia, pretože verili, že im to zabezpečí zdravie a aj bohatú úrodu. Takto oblečená Morena sa potom za spevu miestnych dievčat niesla k potoku. Aj piesne mali svoju očistnú symboliku a patrili k tradičným rituálom vyháňania zimy. Na brehu potoka potom Morenu vyzliekli, zapálili a hodili do vody.

 

Staré dievky zvykli sledovať kam pláva utopená Morena. Ak zastavila na brehu blízko chalupy slobodného mládenca, tej jej mal byť podľa povier súdený.

 

V niektorých oblastiach bolo zvykom, že si šaty zo zoblečenej Moreny obliekla jedna z dievčat, ktorú si ostatné zvolili za svoju kráľovnú. Následne sa od potoka vracali do dediny pričom spievali rôzne náboženské piesne. Sprievodu sa niesli vajíčka, múka alebo peniaze, z ktorých sa potom urobila hostina v dome, kde bola Morena vyrobená. Zapožičané veci sa vracali dedinčanom.


Na znak zrodu nového života sa do domov niesli zelené ratolesti, ozdobené stuhami a kraslicami ako symbol začínajúcej jari. Na Kvetnú nedeľu sa v kostole posväcovali rozkvitnuté konáriky bahniatok, ktoré mali priniesť ochranu príbytku pred nešťastím a chorobami. Preto sa zastrkávali za obrazy alebo sa priväzovali na povalu.


Táto forma vyháňania zimy už pomaly upadla do zabudnutia a tento starý zvyk sa obnovuje už skôr v podaní folklórnych súborov.

 

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.