Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Hrad Revište

Dátum pridania: 02.10.2020


Zrúcanina gotického hradu s renesančným opevnením sa nachádza na zalesnenom výbežku Čierneho vrchu pohoria Vtáčnik v nadmorskej výške 314 m.n.m. Týči sa nad obcou Revištské Podzámčie neďaleko mesta Žarnovica.

 

 

Presný rok výstavby hradu nie je známy, no jej začiatok sa odhaduje na druhú polovicu 13. storočia (*1253). V tom čase pozostával len z obytnej veže, hospodárskych budov a studne, ktorá obyvateľom hradu zabezpečovala vodu a údajne siahala až po Hron. Veľká časť výstavby hradu sa realizovala až o necelé storočie neskôr, pribudol obytný palác s nádvorím a veľká štvorhranná veža (donjon) v tvare pretiahnutého obdĺžnika, neskôr nadstavaná do výšky 17 metrov.

Hrad bol dôležitý obranný objekt, ktorý strážil starú cestu Pohroním cez Hronský úval vedúci k banským mestám. Z toho dôvodu bolo nevyhnutné posilnenie jeho funkcie v čase tureckého ohrozovania v 16. storočí. Dobudované bolo murované opevnenie južného predhradia a delová bašta (barbakan), ktorá zvýšila bezpečnosť vstupu do hradu.

Na konci 18. storočia, v čase, keď už hrad nespĺňal obrannú funkciu, slúžil ako ubytovňa pre vojakov. Po jej zániku začal pustnúť a ako hradná zrúcanina sa týčil už v 19. storočí.

Do dnešných dní sa z hradu dochovala len ruina, ktorá naďalej chátra. I napriek tomuto nepriaznivému stavu je viditeľný pôdorys hradu, ktorý má vysokú vypovedaciu hodnotu o kultúrnom dedičstve, ktoré stojí za udržiavanie a ochranu.

 

Majitelia hradu

  • *1253 – župan Leustach dal vybudovať gotickú pevnosť
  • koniec 14. storočia – Ladislav zo Šároviec
  • 1424 – Barbora Celjská (dostala do daru od manžela Žigmunda Luxemburského)
  • 15. storočie – Ján Jiskra z Brandýsa a jágelský biskup
  • 1490 – rod Dóciovcov (dostali do daru od kráľovnej Beatrix)
  • 1647 – kráľovská koruna (po vymretí rodu Dóciovcov1)

 

Povesť: Po útoku na hrad Revište zajali Turci pána hradu Ondreja Dóciho s úmyslom pýtať za jeho vydanie výkupné. Tu sa však prerátali, keď zistili, že za pána nikto z vyšších vrstiev nechcel zaplatiť. Dokonca ani jeho manželka, ktorá si začala užívať slobodu a celý ich majetok.

Inak však zmýšľali jeho poddaní, ktorí sa rozhodli vyzbierať 20 tisíc toliarov a vykúpiť Dóciho od Turkov. Keď sa manželka pána dozvedela, že výkupné majú takmer vyzbierané, preľakla sa a sama prispela chýbajúcimi toliarmi. Tento čin svojej záchrany jej však nepomohol. Po príchode Ondreja Dóciho na hrad vyhnal manželku a svojich poddaných si uctil.

 

Záchrana hradu Revište

Obnove hradu sa venuje Združenie za záchranu hradu Revište od roku 2011 pod vedením Ing. Ratibora Mazúra. Dôvod spočíval v neodkladnej nutnosti stabilizovať hradnú zrúcaninu a revitalizovať areál s víziou jeho začlenenia do cestovného ruchu.

Činnosť združenia pozostáva z realizácie odborných konzervačných, archeologických a publikačných činností orientovaných na propagáciu hradu, jeho histórie i organizovania kultúrnych podujatí v areáli hradu. Pravidelne organizované brigády a spolupráca so Slovenským skautingom a Klubom slovenských turistov prispieva k lepšiemu sprístupneniu hradu Revište pre návštevníkov.

Prvá brigáda na hrade (2011) bola zameraná na čistenie celého areálu od náletových drevín a kríkov. Nanešťastie sa pár dní po nej zrútila časť západnej steny paláca a 160m3 padnutého muriva zasypal priestor celého predhradia. Padnutá sutina sa pod archeologickým dohľadom odstraňovala najbližšie 2 roky.  

Na najväčšej dobrovoľníckej záchrannej akcii v roku 2016 sa stretlo 1800 pretekárov zo Spartan race, ktorým sa podarilo premiestniť 33 ton kameňa z predhradia na horný hrad.

Primárnym zámerom Združenia je zakonzervovanie hradu z dôvodu bezpečného sprístupnenia pre verejnosť.  V súčasnosti na hrade nájdete prehliadkovú trasu s informáciami o stavebnom vývoji hradu i vyhliadku do údolia Hrona na treťom poschodí severnej veže.  

Viac o záchrane hradu v našej reportáži Záchrana Revištského hradu: už koncom októbra 2020

 

Prístup

Okrem žltej turistickej trasy vedie k hradnej zrúcanine aj náučný chodník „Majitelia hradu Revište“. Táto novovybudovaná prístupová cesta (2012) začína na parkovisku pod hradom, kde je umiestnená prvá z ôsmich informačných tabúľ. Vzdialenosť medzi tabuľami je 60 krokov, čiže počas celej trasy k hradu prejdete len 480 krokov.

 

Autorka článku: Linda Suchá

Kam v okolí Revištského hradu

 

vymretie rodu Dóciovcov- posledný Dóci bol ako lúpežník popravený v Žarnovici okolo roku 1650. Predtým bol hrad Revište (a hrad Šaštín) podpálený pred jeho očami (Sokol, 1864, str.18)

 

Zdroje

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.