Zrúcanina gotického hradu s renesančným opevnením sa nachádza na zalesnenom výbežku Čierneho vrchu pohoria Vtáčnik v nadmorskej výške 314 m.n.m. Týči sa nad obcou Revištské Podzámčie neďaleko mesta Žarnovica.

Presný rok výstavby hradu nie je známy, no jej začiatok sa odhaduje na druhú polovicu 13. storočia (*1253). V tom čase pozostával len z obytnej veže, hospodárskych budov a studne, ktorá obyvateľom hradu zabezpečovala vodu a údajne siahala až po Hron. Veľká časť výstavby hradu sa realizovala až o necelé storočie neskôr, pribudol obytný palác s nádvorím a veľká štvorhranná veža (donjon) v tvare pretiahnutého obdĺžnika, neskôr nadstavaná do výšky 17 metrov.
Hrad bol dôležitý obranný objekt, ktorý strážil starú cestu Pohroním cez Hronský úval vedúci k banským mestám. Z toho dôvodu bolo nevyhnutné posilnenie jeho funkcie v čase tureckého ohrozovania v 16. storočí. Dobudované bolo murované opevnenie južného predhradia a delová bašta (barbakan), ktorá zvýšila bezpečnosť vstupu do hradu.
Na konci 18. storočia, v čase, keď už hrad nespĺňal obrannú funkciu, slúžil ako ubytovňa pre vojakov. Po jej zániku začal pustnúť a ako hradná zrúcanina sa týčil už v 19. storočí.
Do dnešných dní sa z hradu dochovala len ruina, ktorá naďalej chátra. I napriek tomuto nepriaznivému stavu je viditeľný pôdorys hradu, ktorý má vysokú vypovedaciu hodnotu o kultúrnom dedičstve, ktoré stojí za udržiavanie a ochranu.
Majitelia hradu
- *1253 – župan Leustach dal vybudovať gotickú pevnosť
- koniec 14. storočia – Ladislav zo Šároviec
- 1424 – Barbora Celjská (dostala do daru od manžela Žigmunda Luxemburského)
- 15. storočie – Ján Jiskra z Brandýsa a jágelský biskup
- 1490 – rod Dóciovcov (dostali do daru od kráľovnej Beatrix)
- 1647 – kráľovská koruna (po vymretí rodu Dóciovcov1)
Povesť: Po útoku na hrad Revište zajali Turci pána hradu Ondreja Dóciho s úmyslom pýtať za jeho vydanie výkupné. Tu sa však prerátali, keď zistili, že za pána nikto z vyšších vrstiev nechcel zaplatiť. Dokonca ani jeho manželka, ktorá si začala užívať slobodu a celý ich majetok.
Inak však zmýšľali jeho poddaní, ktorí sa rozhodli vyzbierať 20 tisíc toliarov a vykúpiť Dóciho od Turkov. Keď sa manželka pána dozvedela, že výkupné majú takmer vyzbierané, preľakla sa a sama prispela chýbajúcimi toliarmi. Tento čin svojej záchrany jej však nepomohol. Po príchode Ondreja Dóciho na hrad vyhnal manželku a svojich poddaných si uctil.
Záchrana hradu Revište
Obnove hradu sa venuje Združenie za záchranu hradu Revište od roku 2011 pod vedením Ing. Ratibora Mazúra. Dôvod spočíval v neodkladnej nutnosti stabilizovať hradnú zrúcaninu a revitalizovať areál s víziou jeho začlenenia do cestovného ruchu.
Činnosť združenia pozostáva z realizácie odborných konzervačných, archeologických a publikačných činností orientovaných na propagáciu hradu, jeho histórie i organizovania kultúrnych podujatí v areáli hradu. Pravidelne organizované brigády a spolupráca so Slovenským skautingom a Klubom slovenských turistov prispieva k lepšiemu sprístupneniu hradu Revište pre návštevníkov.
Prvá brigáda na hrade (2011) bola zameraná na čistenie celého areálu od náletových drevín a kríkov. Nanešťastie sa pár dní po nej zrútila časť západnej steny paláca a 160m3 padnutého muriva zasypal priestor celého predhradia. Padnutá sutina sa pod archeologickým dohľadom odstraňovala najbližšie 2 roky.
Na najväčšej dobrovoľníckej záchrannej akcii v roku 2016 sa stretlo 1800 pretekárov zo Spartan race, ktorým sa podarilo premiestniť 33 ton kameňa z predhradia na horný hrad.
Primárnym zámerom Združenia je zakonzervovanie hradu z dôvodu bezpečného sprístupnenia pre verejnosť. V súčasnosti na hrade nájdete prehliadkovú trasu s informáciami o stavebnom vývoji hradu i vyhliadku do údolia Hrona na treťom poschodí severnej veže.
Viac o záchrane hradu v našej reportáži Záchrana Revištského hradu: už koncom októbra 2020
Prístup
Okrem žltej turistickej trasy vedie k hradnej zrúcanine aj náučný chodník „Majitelia hradu Revište“. Táto novovybudovaná prístupová cesta (2012) začína na parkovisku pod hradom, kde je umiestnená prvá z ôsmich informačných tabúľ. Vzdialenosť medzi tabuľami je 60 krokov, čiže počas celej trasy k hradu prejdete len 480 krokov.
Autorka článku: Linda Suchá

Kam v okolí Revištského hradu




vymretie rodu Dóciovcov1 - posledný Dóci bol ako lúpežník popravený v Žarnovici okolo roku 1650. Predtým bol hrad Revište (a hrad Šaštín) podpálený pred jeho očami (Sokol, 1864, str.18)
Zdroje