Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Hrad Uhrovec

Dátum pridania: 08.10.2020


Rozľahlú zrúcaninu hradu z 13. storočia nájdeme v srdci Strážovských vrchov neďaleko mesta Bánovce nad Bebravou. Týči sa na strmom kopci vo výške 591 m.n.m. a považuje sa za jeden z najhodnotnejších románskych hradov na Slovensku, pri ktorom sa do vysokej miery zachovala hradná architektúra.

 

Uhrovecký hrad, 2020

 

Počiatky hradu siahajú do druhej polovice 13. storočia. Medzi jeho majiteľov patrili známe mená ako Matúš Čák Trenčiansky, ktorý ho dostal za výmenu svojich majetkov v Tekove, kráľ Karol Róbert, Žigmund Luxemburský, Stibor zo Stiboríc a od 16. storočia sa dostal do vlastníctva posledných majiteľov z rodu Zayovcov z Chorvátska. Tí sa o hrad počas pobytu na ňom príkladne starali, vďaka čomu sa dodnes zachovali viaceré prvky hradnej architektúry (hradby, bašty, obvodové steny a priečky majú takmer pôvodnú výšku).

Vďaka svojej nedostupnej polohe hrad nezničili ani nájazdy tureckých vojsk či protistavovské povstania v 17. storočí, no chátral po tom, čo Zayovci začali na svoj pobyt využívať neďaleký kaštieľ v Uhrovci. Hrad využívali chvíľu ako väzenie v 18. storočí, ale nakoniec ho úplne opustili. Osudným sa pre Uhrovecký hrad stal až požiar založený miestnymi povstaleckými oddielmi Hurbanovcov v roku 1848, po ktorom z neho zostali ruiny. Napriek tomu sa však zachovala neskororománska kaplnka a veže

 

Záchrana Uhroveckého hradu

Obnove hradu sa spočiatku venovali dve organizácie, Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva a OZ Hrad Uhrovec. Dodnes sa na nej podieľajú dobrovoľníci z OZ Hrad Uhrovec, ktorí tu pôvodnými metódami naďalej vykonávajú rekonštrukčné práce.

V roku 1996 sa začalo s čistením hradu, neskôr sa pristúpilo k archeologickému výskumu a postupne od začiatku 21. storočia došlo k zabezpečovaniu statiky a spevňovaniu múrov. Obnovil sa pôvodný vstup do hradu po moste, vyčistila sa cisterna, dostavala a zrekonštruovala sa hospodárska budova, zastrešil sa palác, zrekonštruovala sa zrútená klenba v paláci, portál bránovej budovy a prebehlo mnoho ďalších opráv.

V súčasnosti sa na hrade každý rok koná viacero podujatí a po dohode s hradným kastelánom môžete na hrade aj prenocovať v útulnej izbe.

Viac o samotnej obnove v našej reportáži Záchrana Uhroveckého hradu: už začiatkom novembra 2020

 

Prístup

Na konci Uhroveckého Podhradia sa nachádza parkovisko, odkiaľ pokračujete po zelenej značke strmším stúpaním zhruba 30 minút až k hradu.

 

Autorka článku: Linda Suchá

Kam v okolí Uhroveckého hradu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje

 

 

 

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.