Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Huta Etelka v Nižnej Slanej

Dátum pridania: 07.10.2020

V obci Nižná Slaná na Gemeri sa nachádza významná technická pamiatka dokumentujúca železiarsku výrobu v strednej Európe, a zároveň patrí k najkrajším vysokým peciam na Slovensku – Etelka huta.


Huta Etelka bola postavená na mieste dvoch starších pecí v roku 1867. V prevádzke bola v čase najväčšieho rozmachu hutníctva a baníctva na Gemeri do roku 1907 a po roku 1910 sa využívala len ako skladový priestor.

S objemom 60m3 a výškou 11 metrov slúžila na zhutňovanie sideritovej rudy a hnedeľu, na praženie rudy slúžilo osem pražiacich pecí. Ohrev vzduchu v peci zabezpečoval liatinový ohrievač a vysokopecné dúchadlo poháňalo jedno vodné koleso. S týmito parametrami a technológiou sa z nej stala vysokovýkonná pec, v ktorej sa ročne vyprodukovalo niekedy viac než 6000 ton surového železa.

 

 

Okrem pamiatkového významu je zaujímavé i architektonické prevedenie huty, ktoré je podobné ako pri Karlovej hute pri Vlachove (1870). Obe vysoké pece, nachádzajúce sa blízko seba, boli súčasťou slávneho železiarenského podniku Emanuela I. Andrássyho, ktorý pece pomenoval po svojich rodičoch.

Emanuel I. Andrássy sa svojim podnikom výrazne pričinil o oživenie železiarskej výroby na Gemeri v 60. rokoch 19. storočia. V peciach v Nižnej Slanej sa tavili železné rudy z ložísk Gampeľ (Goppel) a Ignác, ktoré boli v roku 1872 spojené úzkokoľajovou železnicou vedúcou do pražiacich pecí a vysokej pece Etelka. Avšak, Andrássy zmodernizoval výrobu železa najmä vďaka výstavbe elektrárne v roku 1877, v čase, keď sa elektrina ešte nevyužívala ani v obciach.

 

Záchrana huty Etelka

Z niekdajšieho rozsiahleho podniku sa ako-tak zachovala hutná budova s vysokou pecou. Bývalým vlastníkom pozemku boli podnikatelia z Ukrajiny, ktorí sa o objekt nezaujímali a využívali ho len na skladovacie účely. Po opustení pozemku došlo k masívnej devastácii Etelky, počas ktorej sa rozkradol kov, drevo i stavebný materiál.

Našťastie sa v roku 2014 podarilo dostať pamiatku pod n.o. Barbora z Pezinka, ktorá prejavila záujem o jej rekonštrukciu a v spolupráci so Združením baníckych spolkov a cechov Slovenska pripravili projekt na záchranu Etelky a jej areálu. Ich víziou je dostať hutu Etelku do stavu z roku 1910, zriadiť v jej priestoroch muzeálnu expozíciu, ktorá podporí rozvoj turizmu na Gemeri, a zároveň bude súčasťou projektu Železná cesta Slovenska.

„Tieto priestory sa snažíme rekultivovať a reštaurovať tak, aby slúžili na zriadenie banskej a hutníckej expozície. Predpokladáme účasť spolkov z Rožňavy, Dobšinej a ľudí s baníckou minulosťou z Nižnej Slanej. Veľmi úzko spolupracujeme so starostom Nižnej Slanej, ktorý nám pomáha rýchlejšie vybavovať formality na úradoch. V súčasnosti (pozn. 2015) to vyzerá tak, že rekultivujeme pozemky, odstraňujeme náletové dreviny a zabezpečujeme vstupy tak, aby nedochádzalo k následným demoláciám tejto kultúrnej pamiatky.“ Jirko Vitáloš, zakladateľ n.o. Barbora, 2015

Dnes vieme, že tím z n.o. Barbora zachránil objekt huty Etelky pred jej úplným zánikom, no stále čakáme na naplnenie ich vízií, ktoré nie je jednoduché dosiahnuť.

 

Prístup

Huta Etelka sa nachádzajúca v osade Nižnoslanská Baňa, časť Nižnej Slanej na Gemeri popri hlavnej ceste smerom na Vlachovo.

Železná cesta Gemerom (Via Magna) je súčasťou Európskej železnej cesty, ktorá formou kultúrnej turistiky prezentuje návštevníkom pamiatky baníckej a železiarskej tradície regiónu. Najvýznamnejšie technické pamiatky na jej trase sú 3 bývalé vysoké pece - Karlova huta pri Vlachove, huta Etelka v Nižnej Slanej a vysoká pec v Červeňanoch.

 

Autorka článku: Linda Suchá

Kam v okolí huty Etelka

 

 

Zdroje

 

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.