Newsfeed - Odporúčaný obsah

Oznamy

Dni architektúry 2020

28.9.2020

Jubilejný 10. ročník festivalu Deň architektúry zamieri do stovky miest a obcí naprieč Čechami, Moravou a Slovenskom. Jeho bohatý program, obsahujúci niekoľko stoviek akcií, ponúkne zdarma prechádzky, cyklovýlety, prednášky alebo workshopy. Festival, ktorý sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa architektúry, je na Slovensku čoraz obľúbenejší. K prevahe českých a moravských miest sa pripája 15 miest zo Slovenska ...   (viac)

Výstavy

Andrea Pozzo

28.9.2020
Jezuiti sú v historickom kontexte jednotlivých umeleckých smerov spájaní s vysokým vplyvom na ich vývoj a formu. Zohrávajú dôležitú úlohu v umení a architektúre šestnásteho a sedemnásteho storočia a predstavujú významný vklad do formovania jednotlivých umeleckých slohov a štýlov. Jedným z nich je aj taliansky barokový maliar, architekt a kritik Andrea Pozzo. ...   (viac)

Zbierky

DA 2020 | Program

28.9.2020

Architektúra sa v spoločnosti výrazne dotýka verejného priestoru. Prehliadka Deň architektúry v slovenských mestách poukáže na výnimočné architektonické osobnosti prostredníctvom ich diel. Za zmienku stojí spomenúť budovu politickej školy architekta Vladimíra Dedečka v Modre, bohatú tvorbu Michala Maximiliána Scheera v Nitre , takmer ...   (viac)

Články

Mestská sporiteľňa v Bratislave

28.9.2020
Projekt Mestskej sporiteľne vzišiel zo súťaže v roku 1927. Zákazku na výstavbu budovy, v ktorej bola plne využitá voľnosť tvorby architekta, získal Juraj Tvarožek vďaka bratovi Tomášovi, v tom čase riaditeľom Mestskej sporiteľne. Realizáciu výstavby robila firma staviteľa Ing. Jozefa Berného v spolupráci s A. Krausom od októbra 1930 do decembra 1931. Technické riešenie a technológie, ako je oceľobetónový skelet, prvýkrát na ...   (viac)