Zobrazenie webového obsahu

Zverejňovač príspevkov

Späť na zoznam
Naspäť

Tvorba Virtuálnych výstav na portáli Slovakiana

Virtuálne výstavy umožňujú spoznať kultúrne a prírodné pamiatky z rôznych kútov Slovenska. Na Slovakiane je ich momentálne dostupných viac ako 1000. Približujú slovenské mestá, obce (Bratislavské staré mesto, Mutné na Orave, Pezinok, Východná), kostoly, chrámy (Marianka, Prešov), hory, skaly (Vysoké Tatry, Haligovce, Súľov), archeologické náleziská (Havránok), a ďalšie známe pamiatky ako napríklad Devín.

Okrem toho Slovakiana umožňuje pridávať nové virtuálne výstavy. Virtuálne výstavy môže pridávať každý registrovaný používateľ. Nižšie popisujeme, ako to možno urobiť.

Ako vytvoriť virtuálnu výstavu?

Na vytvorenie virtuálnej výstavy je potrebné byť prihlásený. V pravej hornej časti obrazovky sa prihlásenému používateľovi zobrazuje jeho meno, a po kliknutí naň sa ukáže rolovacie menu. Jeho úplne spodnou položkou je „Vytvoriť virtuálnu výstavu“. Po kliknutí na „Vytvoriť virtuálnu výstavu“ sa používateľ dostane do obrazovky vytvárania virtuálnych výstav, ktorá je na obrázku.

Obrazovka virtuálnych výstav

 1. Zadanie názvu a nahranie titulkovej fotky
  Vľavo hore autor zadá názov virtuálnej výstavy. Následne má možnosť rozkliknúť si sekciu „Nahrať titulkovú fotku výstavy“. Tento obrázok sa bude zobrazovať v úvode virtuálnej výstavy aj v jej náhľadoch. Autor môže pridať len spomedzi obrázkov, ktoré sa nachádzajú na Slovakiane a ktoré si pridal do svojich obľúbených objektov.
 2. Pridanie popisu výstavy
  V sekcii „Vytvoriť popis výstavy“ môže autor vytvoriť úvodný popis, ktorý sa zobrazuje v úvode virtuálnej výstavy.
 3. Tvorba šablóny výstavy
  Autor pridáva jednotlivé elementy virtuálnej výstavy: obrázky a texty, môže si zvoliť ich poradie, umiestnenie, atď. podľa ponúkaných možností. Obrázky možno opäť pridávať len z tých, ktoré si autor pridal medzi obľúbené na Slovakiane, texty píše nanovo.
 4. Uloženie alebo zverejnenie výstavy
  Autor výstavy má možnosť buď výstavu zverejniť alebo ju uložiť bez zverejnenia. Pokiaľ ju uloží bez zverejnenia, môže sa k nej vždy vrátiť, upraviť ju a zverejniť ju. Pokiaľ výstavu zverejní, začne sa ihneď po zverejnení objavovať v zozname virtuálnych výstav. Bude trvať nejaký čas, cca deň, kým bude indexovaná pre vyhľadávanie a začne sa zobrazovať aj vo výsledkoch vyhľadávania.

 

Používateľ si môže pozrieť svoje výstavy tak, že keď je prihlásený, klikne na svoje meno v pravej hornej časti obrazovky a v rolovacom menu zvolí „Moje virtuálne výstavy“. Autor výstavy má vždy prístup k svojim výstavám, môže ich upravovať o odzverejniť, resp. znovu zverejniť.

Kurátor výstav na Slovakiane môže v prípade nevhodného obsahu vytvorenej výstavy odzverejniť ľubovoľnú virtuálnu výstavu.