Newsfeed - Odporúčaný obsah

News

Seriál Záchrana hradov na Slovensku | 1. časť - Hrušov

07-Nov-2019

Pred 20 rokmi bol učiteľ Jozef Blaho so svojimi žiakmi na výlete na hrade Hrušov. V tom čase bol zanedbaný a nebezpečný pre návštevníkov. Po 5 rokoch sa na hrad vrátil, ale tentokrát s plánom pomôcť tomuto miestu a vrátiť mu zašlú slávu. Spolu s manželkou Stanislavou a množstvom dobrovoľníkov, žiakov a priateľov dodnes objavujú jeho tajomstvá a poctivo pracujú na jeho obnove. Sledujte náš YouTube kanál.

...   (more)

Exhibitions

Fotografické žánre - krajina a mesto

12-Nov-2019
Najdominantnejším typom fotografie v minulosti bol portrét. Zobrazovali sa jednotlivci, ako aj skupiny a postupne sa tvorba fotografie presúvala z ateliérov do "prirodzeného" prostredia. Ďalším objektom fotografickej tvorby, ktorý v minulosti prevažoval bola krajina a miestopisné pohľady. Ľudia si všímali svoje okolie a novým médiom, ktoré sa stávalo čoraz dostupnejším sa ho snažili zachytiť. Nasledujúca virtuálna výstava sa zameriava na tento ...   (more)

Collections

Mesiac fotografie: Nežná revolúcia i veľkoplošné digitálne maľby

11-Nov-2019

Dňa  29. októbra odštartoval v poradí 29. ročník etablovaného medzinárodného festivalu Mesiac fotografie v Bratislave. Hlavnými témami sú 30. výročie Nežnej revolúcie a, už tradične, súčasná fotografia v stredo- a východoeurópskom priestore. Vizuálny zážitok i pálčivé ...   (more)

Articles

Hrad Hrušov

11-Nov-2019
Výstavba hradu sa spája s iniciatívou rodu Čákovcov v poslednom dvadsaťročí 13. storočia. Prvá hodnoverná písomná zmienka o Hrušove však pochádza až z roku 1316, kde sa uvádza vzopretie kastelána voči oligarchovi Matúšovi Čákovi, ktorý ho zajal a mučil ako zradcu. Hrad Hrušov bol vybudovaný s cieľom ochrannej funkcie a spolu s Oponickým hradom a Gýmešom dozeral na dôležitú obchodnú cestu spájajúcu horné Ponitrie s Požitavím. Je známy aj tým, ...   (more)