Newsfeed - Odporúčaný obsah

News

6 rokov s portálom Slovakiana!

12-Nov-2021

26. novembra 2021 to bude šesť rokov, čo začalo dobrodružné objavovanie kultúrneho dedičstva Slovenska prostredníctvom portálu, ktorý sprístupňuje výsledky jeho digitalizácie pre verejnosť. Slovakiana sa bude aj naďalej rozrastať o nové objekty, virtuálne výstavy, odborné články a v nasledujúcom období aj o nové funkcionality. Ďakujeme za podporu a tešíme sa na ďalšie roky s Vami.

...   (more)

Exhibitions

Príbeh, ktorý rozprávajú betlehemy

29-Nov-2021
K Vianociam patria betlehemy, tak ako vianočné stromčeky, alebo vianočné koledy. Aj na Slovensku sú rodiny, kde sa uchovávajú aj niekoľko generácií a sú súčasťou rodinných tradícií, či rodinnej histórie. Čo všetky betlehemy spája, je príbeh, ktorý rozprávajú. Základom je narodenie Ježiša Krista, vytvorené podľa evanjelia sv. Lukáša a podľa sv. Matúša. Výtvarné citácie evanjelia poznali už ranní kresťania. Pôvodne bolo ...   (more)

Collections

Šťastnú Chanuku!

29-Nov-2021
V nedeľu 28. novembra 2021 začala Chanuka – židovský sviatok svetiel, ktorý potrvá 8 dní, do 6. decembra 2021. Chanukou si židia pripomínajú znovuzasvätenie Jeruzalemského chrámu Makabejcami. Na Rybnom námestí v Bratislave sa v podvečer týchto dní už tradične zapaľujú chanukové sviečky a u nás na portáli si môžete prezrieť digitalizovanú zbierku predmetov SNM-Múzea židovskej kultúry v Bratislave.

...   (more)

Articles

Zima | Stridžie dni a zimný slnovrat

02-Nov-2021
Obdobie pred slnovratom ľudia vnímali ako čas, kedy zlo nadobúda prevahu nad dobrom, a preto sa pomocou rôznych ochranných prostriedkov, rastlín, znakov či magických úkonov realizovaných často v maskách snažili odohnať zlé sily a démonov preč, a naopak získať si priazeň tých dobrých. Samotný slnovrat, ktorý pripadá na prelom 21. a 22. decembra, bol vrcholom tohto obdobia a bol vnímaný ako znovuzrodenie slnka a počiatok novej ...   (more)