Newsfeed - Odporúčaný obsah

News

Viedenská električka

29-Jun-2020

Vedeli ste, že v prvej polovici 20. storočia premávala električka na trase Bratislava- Viedeň?

Viedenská električka, tiež známa aj pod názvom „Drakula“, bola sprevádzkovaná 22. januára 1914 a o jej bohatej histórii práve pripravujeme reportáž. Je sa na čo tešiť, už v stredu 15. júla na portáli Slovakiana.

...   (more)

Exhibitions

Symbolika Dona Quijota v umení

29-Jun-2020
Španielsky román z roku 1605 od Miguela de Cervantes y Saavedra je jedným z najčítanejších a najvýznamnejších románov vôbec. Satirické dielo, v ktorom autor s humorom opisuje cestu rytiera Quijota obsahuje množstvo pravdy a lásky k človeku. Román a hlavná postava predstavujú čistotu duše a poukazujú na tie najdôležitejšie hodnoty, ktoré pretrvávajú dodnes. Niet pochýb, že práve preto román poslúžil ako motív v divadle, ...   (more)

Collections

Cyprián Majerník | tvorba

23-Jun-2020

V júli si pripomenieme 75 rokov od úmrtia charizmatického a svojou tvorbou nevšedného slovenského maliara medzivojnového obdobia v bývalom Československu, ktorý svoj život dobrovoľne ukončil vo veku 36 rokov kvôli nevyliečiteľnej chorobe.

Tvorbu Cypriána Majerníka (*24. 11. 1909, Veľké Kostoľany – †4.7.1945, Praha) môžeme rozdeliť na tri etapy. Počas svojho štúdia a pobytu v Paríži (1926-1935) začínal ...   (more)

Articles

Cyprián Majerník

29-Jun-2020
  Cyprián Majerník sa narodil vo Veľkých Kostoľanoch 24.11.1909 do rodiny roľníka. Tu chodil aj do ľudovej školy a neskôr do meštianskej školy v Pezinku. Vyštudoval Štátnu strednú hospodársku školu v Košiciach, avšak túžba po umení a rozvíjaní svojich maliarskych zručností ho priviedla do súkromnej maliarskej školy Gustáva Mallého v Bratislave. Napokon zakotvil v Prahe, kde študoval na Akadémii umení. Práve Praha sa stala ...   (more)