Newsfeed - Odporúčaný obsah

News

Výstava | Index DC 1999x2019

13-Feb-2020

Výstava Index DC zoznamuje návštevníkov s piatimi hlavnými témami, ktoré kopírujú zameranie Múzea kultúry Čechov na Slovensku v Martine. Osobnosť prvého československého prezidenta, členov jeho rodiny a symboly československej štátnosti, činnosť telovýchovných jednôt Sokol, každodenný život českej komunity na Slovensku a predstavuje i množstvo diel českých výtvarných umelcov pôsobiacich na Slovensku.

...   (more)

Exhibitions

TJ Sokol na fotografiách

17-Feb-2020
Virtuálna výstava zobrazuje zbierku čiernobielych fotografií zachytávajúcich aktivity a členov spolku TJ Sokol v Martine a Liptovskom Hrádku. Sokol je označenie telocvičného spolku, ktorého zakladateľmi boli Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. Jeho hlavným cieľom bolo zvyšovať telesnú zdatnosť členov, organizovať a vykonávať telovýchovnú, športovú, kultúrnu a spoločenskú činnosť, podporovať rozvoj osobnosti a vychovávať k ...   (more)

Collections

SNM - Múzeum kultúry Čechov na Slovensku

17-Feb-2020

Múzeum kultúry Čechov na Slovensku je najmladšou stálou expozíciou Slovenského národného múzea v Martine, ktorá približuje osobité životné prostredie a dielo manželov PhDr. Anny a akademika Jiřího Horákovcov, významných osobností dokumentujúcich tradície vzťahu Čechov a Slovákov. Príležitostnými výstavami systematicky mapuje život a dielo významných českých osobností vo vzťahu k Slovensku i spôsob života českej ...   (more)

Articles

Fašiangy

07-Feb-2020
História fašiang siaha až do obdobia dávnej minulosti, pričom mnohé zvyky majú svoj antický pôvod v slávnostiach, ktoré sa nazývali saturnálie, bakchanálie alebo liberálie. Samotné slovo fašiangy pochádza z nemeckého slova Faschang, čo znamená výčap a posledný nápoj, ktorý symbolizoval nadchádzajúci pôst pred Veľkou nocou. Najmä v minulosti sa tento pôst bral veľmi vážne a aj preto mali byť fašiangy dňami hojnosti a bujarej ...   (more)