Newsfeed - Odporúčaný obsah

News

Fašiangy začali!

12-Jan-2022

Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy, ktorá v tomto roku padne na 2. marca, sa nesie v duchu bujarých zábav, plesov, karnevalov a tradičných sprievodov v maskách, ukončujúce obdobie fašiangov a vítajúce prichádzajúcu jar. Vypočujte si krátke žartovné i ľúbostné piesne, ktoré sa zvykli spievať počas tohto obdobia v regióne Turiec.

...   (more)

Exhibitions

Šport v zime

29-Dec-2021
Zbierka fotografií zobrazuje zimné športy v rôznych podobách. Prostredníctvom historických pohľadníc tak máme možnosť vnímať to, ako sa v priebehu minulého storočia vyvíjala športová technika či oblečenie. Kulisa však zostáva takmer nemenná. Štíty Tatier, hlboké lesy, prírodné ľadové plochy či zasnežené stráne sú svedkami ľudského súperenia či dosahovania športových výkonov. Či už je naša motivácia prekonávať limity alebo je ...   (more)

Collections

Fašiangové sprievody

04-Jan-2022
Nazývané mjasopust, mäsopust a neskôr fašang – fašiangy predstavujú obdobie pred najdlhším a najprísnejším pôstom, počas ktorého bolo dovolené takmer všetko. Parodovanie, porušovanie zaužívaných noriem a hlavne zábava sú neoddeliteľnou súčasťou fašiangov. Pozrite si fašiangové sprievody masiek a zabávajúcich sa ľudí z rôznych kútov Slovenska. ...   (more)

Articles

Koniec zimy | Fašiangy

02-Nov-2021
Jedným z najzaujímavejších období, kedy navštíviť Slovensko, je určite obdobie fašiangov. Bláznivé dni, oslavy či pochôdzky masiek sú plné farieb, bujarej zábavy a výborného jedla. Toto obdobie predchádza 40 dňovému, prísnemu pôstu a ľudia si ho v minulosti užívali doslova plnými dúškami. História fašiangov siaha do obdobia dávnej minulosti, pričom mnohé zvyky majú svoj antický pôvod v slávnostiach, ktoré sa nazývali ...   (more)