Newsfeed - Odporúčaný obsah

News

Záchrana hradov na Slovensku | 3. časť - Lietava

06-Dec-2019

Na začiatku mali chuť hrať rockovú hudbu no zároveň chceli upozorniť na alarmujúci stav pamiatky. Aj dnes občas počuť zvuk gitár a bicích z hradného nádvoria, avšak už len počas podujatia Rock Lietava. K počiatočnému nadšeniu pribudla zodpovednosť, ktorú cítia iniciátori obnovy Hrad Lietava - Lietava Castle. Za dvadsať rokov sa im podarilo pamiatku znovu oživiť, a to vďaka silnej komunite a vytrvalej práci.

...   (more)

Exhibitions

Vysoké Tatry

12-Dec-2019
Hovorí sa o nich, že to sú rozlohou najmenšie vysokohorské vrchy sveta. Dvadsaťpäť štítov je vyšších ako 2500 metrov. Rýchlejším dvíhaním, a naopak zaostávaním okolia v alpínskom procese vzniku, sa na juhu vytvorila Podtatranská kotlina a na severe Podtatranská brázda. Preto sú Tatry, oproti iným veľhorám s predhoriami, pomerne i opticky monumentálne vysoké. Dôsledkom sú aj dramatickejšie miestne zmeny počasia a tak tu vysokohorské túry patria ...   (more)

Collections

Betlehemské prospekty

12-Dec-2019

Výrazný prvok ľudovej kultúry, ktorý dotváral atmosféru vianočných sviatkov na dedinách a v mestách v nedávnej minulosti predstavujú betlehemské prospekty. Tvorcami, nositeľmi i udržiavateľmi tejto tradície boli prevažne baníci. Maľovali ich pre svojich blízkych, obdarúvali nimi priateľov, prípadne ich predávali či vymieňali za drevené alebo papierové betlehemské figúrky.
Dlhé papierové pásy so žánrovými výjavmi z pastierskeho ...   (more)

Articles

Späté s prírodou – výtvarné umenie na konci 19. storočia

06-Dec-2019
  Vplyv prírodných vied, ktoré sa dotýkajú samotného vzťahu človeka s prírodou, spôsobil v spoločnosti šok. Napríklad Darwinova teória evolúcie života otriasla spôsobom myslenia v európskych kultúrach. Bola prijatá nielenže rozpačito, v niektorých kruhoch spôsobila pobúrenie a vyjadrenie, že ide o jednu z najhlúpejších teórií vôbec. Ťažko uveriť, že Darwinova teória začala ovplyvňovať aj politické pozadie – tí, ktorí verili v zmysel ...   (more)