Sharing

NITRA – FUNKCIE – TVORBA M(I)ESTA

NITRA – FUNKCIE – TVORBA M(I)ESTA

Festival
2.10.2020 - 7.10.2020
rôzne časy
Nitra

Mesto Nitra aj tento rok v rámci festivalu Deň architektúry ponúka svojím návštevníkom bohatý program od komentovaných prechádzok a návštev budov, cez prednášky, ale aj výstavu Michala Maximiliána Scheera.

Poznané miesta menia možnosti každodennej voľby trasy, ale aj užívanie formy mestskosti Nitry. Stretneme sa na m(i)este, ktoré v teréne spoznáte v sprievode členov Nitrianskeho kultúrneho dedičstva. Jednotlivé prehliadky povedú od funkcionalistickej Vily K od architekta Oskara Siegera, cez budovu Poštového a telegrafného úradu od architektov Josefa Mareka a Vladimíra Melichara, areálom a budovou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity od architektov Vladimíra Dedečka a Rudolfa Miňovského. Pre viac info denarchitektury.nr@gmail.com alebo na fb stránke udalosti Deň Architektúry Nitra 2020.

Program:
10:00 Vila K, Kmeťkova ulica 22, Nitra
13:00 areál a budova SPU, Trieda Andreja Hlinku 2, Nitra
15:30 Budova Slovenskej pošty (Poštový a telegrafný úrad) na Svätoplukovom námestí v Nitre

Zraz: so 3.10., 10:00, Kmeťkova ulica 22

 

Výstava Michala Maximiliána Scheera

Je to už 20 rokov, čo za architekta Michala Maximilána Scheera hovoria len jeho stopy v štruktúre mesta Nitry. Niektoré sú nepoznané a niektoré by ho už možno nepoznali. Ostali len archívne spisy a my, aby sme jeho príbeh, často súdené činy a predsa niektoré tradované Unesco pamiatky bližšie spoznali. Výstava bude o ideách, o významných budovách, o vplyve architekta na výstavbu mesta. Tematiku otvárame odbornou prednáškou skúmajúceho tímu Združenia architektov Nitry.

Zraz: pi 2.10. – st 7.10, 18:00 vernisáž, Vila K, Kmeťkova 22