Newsfeed - Odporúčaný obsah

Mesiac fotografie: Nežná revolúcia i veľkoplošné digitálne maľby

Dňa  29. októbra odštartoval v poradí 29. ročník etablovaného medzinárodného festivalu Mesiac fotografie v Bratislave. Hlavnými témami sú 30. výročie Nežnej revolúcie a, už tradične, súčasná fotografia v stredo- a východoeurópskom priestore. Vizuálny zážitok i pálčivé otázky prinesú medzinárodné hviezdy fotografie ako umelecká skupiny AES+F, Joan Fontcuberta, Cédric Delsaux, Tom Jakobi, veľkým zážitkom bude i rozsiahla retrospektíva Vladimíra Židlického. Celkovo festival prinesie 31 individuálnych a kolektívnych výstav. 

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie sme sa rozhodli ako hlavnú tému festivalu zaradiť výber súborov reflektujúcich udalosti Novembra 1989, respektíve tých, autori ktorých boli v opozícií voči komunistickej moci vo vtedajšom východnom bloku. Nebude to však prehliadka historických fotografií,“ približuje riaditeľ festivalu Mesiac Fotografie, prof. Václav Macek.

Do tohto rámca sme preto zahrnuli nielen výstavu Sametová/Nežná, ale aj výstavu o Slušoviciach či výstavu Love-Krowe Witolda Krassovského o svete nezávislej kultúry v Poľsku v 80-tych rokoch. Výstavy Projekt 17/11 a Višegrád 30 rokov po páde berlínskeho múru dokumentujú aktuálny stav kultúr, ktoré sa zbavili komunizmu.  

Svetoznáma ruská umelecká skupina AES+F, ktorých intermediálna tvorba zahŕňa fotografiu, videoart a digitálne technológie, prinesie do Bratislavy absolútnu chuťovku - súbor The Feast of Trimalchio. Luxusná výstava monumentálnych video inštalácií a série veľkoplošných digitálnych „malieb“ je vizuálnou interpretáciou básnickej fikcie „Satyricon“, ktorej autorom je slávny básnik Nerovho Ríma, Gaius Petronius Arbiter. Umelci vytvorili vizuálny sviatok plný lesku, bohatstva a obžerstva, ktorý diváka na chvíľu uväzní v dočasnom „raji“ a vyvolá silné emócie i pálčivé otázky. Vernisáž výstavy sa uskutoční 30.10. o 19:00 hod. v Dome Umenia na Nám. SNP v Bratislave. Výstava potrvá od 31.10. do 30.11. 

Ďalšia hviezda 29. ročníka festivalu bude Španiel Joan Fontcuberta, ktorý využíva médium fotografie ako základ svojej konceptuálnej tvorby. Ako fotograf, ale i spisovateľ, editor a kurátor, sa najintenzívnejšie venuje téme vzťahu fotografie a pravdivosti. V Bratislave predstaví súbory s názvom Gastropoda a Trauma. V prípade oboch autor pristupuje k fotografii ako k živému organizmu. „Fotografie podliehajú organickému metabolizmu: rodia sa, rastú, reprodukujú sa a zomierajú, aby znova začali životný kolobeh,“ hovorí autor. V projekte Gastropoda sa vysporadúva s „metabolizmom fotografií“, v Traume zas pozoruje, čo sa stane, keď fotografia prestane zobrazovať realitu v dôsledku degradácie chemikálií citlivých na svetlo. Vernisáž výstavy sa uskutoční 31.10. o 17:30 hod. v Galérii Mesta Bratislavy, Panská 19 v Bratislave. Výstava potrvá od 1.11. do 12.01. 

Najzaujímavejšími spomedzi sprievodných aktivít festivalu bude prednáška Joana Fontcubertu, konferencia Fotografia ako umenie o slovenskej fotografii od 20. do 60. rokov 20. storočia a, samozrejme, komentovaná prezentácia najčerstvejších knižných počinov z oblasti fotografie. Sprievodný festival  Mesiaca fotografie - festival OFF Bratislava, bude prebiehať od 31. októbra do 15. novembra v OC Dunaj.

Zaujímavé fotografie si vďaka digitalizácií môžete prehliadať aj z pohodlia vašich domov na portáli kultúrneho dedičstva Slovakiana v sekcií súvisiace.

Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.mesiacfotografie.sk 

Zdroj: Tlačová správa (2019)