Newsfeed - Odporúčaný obsah

Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo začalo svoje dejiny písať presne pred 100 rokmi, a to v roku 1920. Aj napriek tomu, že divadlo v slovenskom jazyku sa u nás hrávalo už od roku 1831 a historická budova SND, ktorá stojí na Hviezdoslavovom námestí bola otvorená už v roku 1886, profesionalizácia činoherného umenia nastala až po vzniku SND, v roku 1920.

Zaujímavým faktom však je, že všetci členovia prvého hereckého súboru boli českého pôvodu a v českom jazyku aj väčšinou hrávali. Prví slovenskí herci nastúpili do Činohry SND až v roku 1921 a prvý slovenský profesionálny režisér až o tri roky neskôr.

Historická budova SND slúžila až do päťdesiatich rokov pre všetky druhy predstavení – činoherné, baletné i operné. Prvou činohernou inscenáciou uvedenou na doskách SND bola Mariša bratov Mrštíkovcov v marci 1920, 19. mája 1920 mal premiéru balet Coppélia od Léa Delibesa a až v roku 1949 odohrali prvú operu Krútňava od Eugena Suchoňa. Od roku 1955 však bola historická budova SND určená výhradne pre balet a operu, no a v súčasnosti sa v jej priestoroch hráva len výnimočne.

Z databázy zdigitalizovaných objektov sme pre vás vybrali historické vstupenky, zbierku programov a bulletinov z predstavení , o ktorých hovorí divadelná obec dodnes.

Pozrite si viac programov z rôznych divadiel cez súvisiace.

vstupenka

Vstupenka do divadla, Národné Divadlo v Bratislave, 13.4.1952

Zdroje:

www.snd.sk