Newsfeed - Odporúčaný obsah

2. august | Pamätný deň rómskeho holokaustu

V noci z 2. na 3. augusta v roku 1944 pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Auschwitz-Birkenau zahynulo takmer tritisíc rómskych mužov, žien a detí. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny zahynulo v Európe viac ako 300 tisíc Rómov.

Perzekúcie Rómov sa diali aj na území Slovenského vojnového štátu. Rómovia mali zákaz cestovať hromadnou dopravou, zúčastňovať sa hromadných podujatí, do obcí mohli vstupovať len vo vyhradenom čase. Rómski muži boli v Slovenskom štáte zaradení do pracovných táborov. Na konci vojny v roku 1944 vznikol v Dubnici nad Váhom koncentračný tábor, kde boli sústredené rómske rodiny. Odtiaľ mali smerovať do vyhladzovacích táborov.

Občianske združenie In Minorita, pod vedením etnografky Zuzany Kumanovej, sa venuje výskumu v oblasti rómskeho holokaustu na Slovensku. V partnerstve s Ministerstvom kultúry SR, Slovenským národným múzeom a Ústavom etnológie SAV pripravilo v roku 2005 projekt Ma bisteren!, čo v preklade znamená Nezabudnite! .

O rómskom holokauste sa dlho mlčalo. Prvý pamätník obetí rómskeho holokaustu bol osadený v priestoroch Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici v roku 2005. Ďalšie pamätníky boli v priebehu rokov odhalené v Lutile, Nemeckej, Hanušovciach nad Topľou, Slatine, Zvolene, Dubnici nad Váhom, Valaskej Belej.

Pamätníky budú dostupné aj virtuálne

Štátna vedecká knižnica v Prešove, dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry v tomto roku realizuje projekt virtuálnej prehliadky pamätníkov Ma bisteren! , ktorú plánuje sprístupniť verejnosti koncom augusta 2020. Osem pamätníkov bude možné navštíviť z pohodlia domova a virtuálne sa po pamätných miestach prejsť. Položiť virtuálnu kytičku ku konkrétnemu pamätníku, zapáliť sviečku. Súčasťou virtuálnej prehliadky budú textové informácie o historických udalostiach k jednotlivým pamätníkom a informácie o autoroch. Prehliadka bude obsahovať informácie v slovenskom, rómskom a anglickom jazyku.

Virtuálna prehliadka bude mať aj vzdelávací charakter, keďže bude obsahovať kvíz pre žiakov základných a stredných škôl o téme rómskeho holokaustu. Partnerom pri realizácii projektu je občianske združenie In Minorita a Metodicko-pedagogické centrum.

Z virtuálnej prehliadky sa návštevník bude môcť prekliknúť aj k rozšíreným informáciám, ktoré sú zverejnené na vlastnom webovom priestore www.portalsvk.sk. V digitálnych kultúrnych objektoch návštevník nájde viac informácií nie len o téme rómskeho holokaustu, ale aj o kultúre a histórii Rómov. Zo spomienkových rozprávaní o vojnovom období sa dozvie aj príbeh, ako bryndzové halušky dokázali zachrániť ľudské životy - spomienkové rozprávanie Pavla Klinca.

Vypočujte si spomienkové rozprávanie Ľudovíta Petíka , syna pamätníka koncentračných táborov, ktorý približuje rómsky holokaust v rámci podujatia "Živé knihy 2015", organizované Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove alebo autorské piesne Miroslava Ráca , ktoré vznikli na počesť obetí rómskeho holokaustu.

spomienkové rozprávanie spomienkové rozprávanie

Autor textu: Mgr. Roman Čonka, dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove, 2020