Newsfeed - Odporúčaný obsah

Seriál pokračuje | Záchrana Hradov na Slovensku

V septembri 2019 sme sa vybrali na cestu, počas ktorej sme navštívili štyri výnimočné pamiatky. O každú z nich sa starajú ľudia, pre ktorých obnova pamiatok nie je len prácou, ale aj poslaním. Sledujte príbehy dobrovoľníkov prostredníctvom série video dokumentov alebo si prečítajte obsiahlejší rozhovor s ľuďmi, ktorí naše pamiatky zachraňujú.

Aj tento rok sme navštívili niekoľko hradov, aby sme vám sprostredkovali ďalšie príbehy, ktoré sa ukrývajú za ich hradbami. Pokračovanie seriálu Záchrana hradov na Slovensku už 27. októbra na portáli Slovakiana.

Hrad Hrušov

Pred 20 rokmi bol učiteľ Jozef Blaho so svojimi žiakmi na výlete na hrade Hrušov. V tom čase bol zanedbaný a nebezpečný pre návštevníkov. Po 5 rokoch sa na hrad vrátil, ale tentokrát s plánom pomôcť tomuto miestu a vrátiť mu zašlú slávu. Spolu s manželkou Stanislavou a množstvom dobrovoľníkov, žiakov a priateľov dodnes objavujú jeho tajomstvá a poctivo pracujú na jeho obnove. Vo videu sa dozviete viac o ich ceste, ale i to, ako ich zmenil čas strávený s hradom.

videoreportáž | prepis rozhovoru | história hradu

Hrad Lietava

Na začiatku mali chuť hrať rockovú hudbu no zároveň chceli upozorniť na alarmujúci stav pamiatky. Aj dnes občas počuť zvuk gitár a bicích z hradného nádvoria, avšak už len počas podujatia Rock Lietava. K počiatočnému nadšeniu pribudla zodpovednosť, ktorú cítia iniciátori obnovy Hrad Lietava. Za dvadsať rokov sa im podarilo pamiatku znovu oživiť, a to vďaka silnej komunite a vytrvalej práci. Ľubomír Chobot s manželkou Janou vám prezradia, akým vývojom si prešlo občianske združenie pri obnove hradu a dozviete sa v čom spočíva výnimočnosť Lietavského hradu.

videoreportáž | prepis rozhovoru | história hradu

Hrad Oponice

Peter Sater mal ako trinásťročný chlapec svoj sen – chcel opraviť hrad. Potom, čo zanechal kariéru profesionálneho vojaka si tento sen začal plniť ako dobrovoľník na hrade Oponice. Dnes už koordinuje jeho obnovu a venuje sa mu naplno ako predseda občianskeho združenia Apponiana, ktorého snahou je prezentovať hrad v jeho autentickej podobe. Prezradil nám, aké sú vízie obnovy a plány do budúcna, ale aj to, akými strasťami si prešiel Oponický hrad v minulosti.

videoreportáž | prepis rozhovoru | história hradu

Hrad Šášov

Rastislav Uhrovič bol iniciátorom myšlienky záchrany hradu Šášov. Inšpiroval ho aj článok od Janka Alexyho, v ktorom autor vyzýval k záchrane tejto pamiatky. K tejto myšlienke sa neskôr pridali ďalší a vzniklo Združenie na záchranu hradu Šášov. Hoci sa zo začiatku borili s rôznymi problémami, napriek tomu tu od roku 2013 prebiehajú intenzívne záchranné práce. Pán Uhrovič sa najmä v zimnom období venuje vyhľadávaniu archívnych materiálov, ktoré sú podkladom pre ďalšie výskumy. Skúmanie a objavovanie toho, ako kedysi hrad fungoval a ako sa tu žilo, je hnacou silou, a to, čo ho stále napĺňa.

videoreportáž | prepis rozhovoru | história hradu