Newsfeed - Odporúčaný obsah

Korunovačné slávnosti 2021

Jedno z najväčších kultúrnych podujatí na Slovensku zážitkovým spôsobom približuje korunovácie 10 uhorských kráľov, 1 kráľovnej a 7 kráľovských manželiek korunovaných v Bratislave v rokoch 1563-1830.

Slávnosti sa konajú každoročne v posledný júnový víkend na pamiatku korunovácie Márie Terézie, z dňa 25. júna 1741. Na 18. ročníku si v tomto roku verejnosť pripomenie 280. výročie práve korunovácie Márie Terézie, a to v termíne 25.-27.6.2021.

Každý rok sa približuje korunovácia iného panovníka alebo jeho manželky v poradí ako nasledovali. Výnimkou je Mária Terézia, ktorej korunováciu si pripomíname každých päť rokov, nakoľko jej obdobie vlády bolo zlatou érou Bratislavy.

popis obrázka popis obrázka

Mária Terézia na korunovačnom vŕšku a portrét cisárovnej z obdobia 1765-1770.

Návštevníci podujatia sa tak stanú priamymi účastníkmi zinscenovanej ceremónie na základe historických podkladov, kde vystupuje vyše 200 hercov v dobových kostýmoch. Do roku 2006 prebiehal samotný akt korunovácie v Dóme sv. Martina, neskôr sa premiestnil do ulíc Bratislavy. Sprievod začína svoju cestu na Bratislavskom hrade a pokračuje bratislavskými staromestskými ulicami a námestiami. Slávnosti sprevádza množstvo podujatí ako korunovačný jarmok dobových remesiel, rytierske hry, divadelné a hudobné predstavenia, prednášky a výstavy, sprevádzané prehliadky či rôznorodé programy pre deti.

Dôležitou súčasťou slávností na počesť korunovácie Márie Terézie je i Račianska frankovka, o ktorej sa traduje, že zachránila život cisárovnej, keď ju postihli kiahne. Vďaka tomu môže verejnosť počas slávností zadarmo degustovať víno priamo z fontány v centre starého mesta.

Súvisiace články a objekty: Osobnosť Márie Terézie, Dynastia Habsburgovcov v Európe, Reformy Márie Terézie, Bratislavské korunovácie zachytené na grafikách, Pamätné medaily na korunovácie

popis obrázka popis obrázka

Slávnostný pochod a kráľovská hostina konaná v deň korunovácie Márie Terézie.

Zdroj: www.korunovacie.sk , wikipedia.org