Newsfeed - Odporúčaný obsah

Čo sa tu ukrýva | Vlastivedné múzeum v Galante

Vlastivedné múzeum v Galante so špecializáciou na dokumentovanie dejín mlynárstva v povodí Malého Dunaja a dolného toku Váhu oslávilo v roku 2019 svoju päťdesiatročnú existenciu.

Múzeum zriadené 1. apríla 1969, v tom čase ako Okresné vlastivedné múzeum v Galante, malo sídlo v niekoľkých historických budovách. Spočiatku sa nachádzalo v renesančnom kaštieli, z ktorého sa po necelom roku presťahovalo do priestrannejšieho objektu neogotického kaštieľa Esterházyovcov, kde sídlilo do roku 1990. Objekt kaštieľa poskytoval dostatok miesta k vytvoreniu potrebných priestorov na prevádzku múzea, avšak jeho technický stav sa stal kritickým.

Komplexné rekonštrukčné práce potrebné na obnovu kaštieľa boli zahájené v druhej polovici 80. rokov a múzeum malo byť dočasne premiestnené do budovy bývalej banky v centre mesta. Problémy s obnovou kaštieľa v 90. rokoch nakoniec spôsobili, že sa z dočasného sídla stalo sídlo trvalé.

Pozrite si celý digitalizovaný zbierkový fond múzea na portáli Slovakiana.

Okrem stálych expozícií múzeum spravuje i 9 vysunutých expozícií, z ktorých tri nájdete na Slovakiane v podobe 3D prehliadky:

ludovy dom vodny mlyn vodny mlyn Ľudový dom Matúškovo (1847), Vodný kolový mlyn Tomášikovo (1893), Vodný kolový mlyn Jelka (1894)

Zdroj: www.muzeumgalanta.sk , 50 rokov Vlastivedného múzea v Galante