Newsfeed - Odporúčaný obsah

Mohlo by vás zaujímať

Do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska bolo zapísaných 6 nových prvkov!

K existujúcim 26 prvkom tak pribudol Skalický trdelník, Jánošíkovská tradícia, Tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti, Goralská kultúra, Karička z Parchovian a Črpáky.

Vďaka digitalizácii kultúrneho dedičstva si teraz môžete pozrieť rozsiahlu zbierku črpákov priamo na Slovakiane.

------------

Črpáky, čerpoki, čerpaki - za stáročia svojej existencie táto drevená nádobka s uchom a vsadeným dnom nielen plnila svoje praktické poslanie – pitie žinčice, mlieka, vody, odmerka na potrebné množstvá tekutín, ale stala sa i symbolom slovenských salašov.

Črpák, ako symbol pastierstva, nebol nikdy obchodným artiklom. Slúžil ako predmet výmeny za ovcu, kozu alebo riad či pomôcku. Boli rozšírené na širokom teritóriu Karpát a Balkánu, všade tam, kde prevládal horský typ chovu oviec. Na území Slovenska sa v 19. storočí črpáky používali najmä v okolí Detvy, Zvolena, Banskej Bystrice a na hornom Ponitrí, v 20. storočí sa rozšírili aj na Oravu, Kysuce, Liptov a Spiš.

Od 19. storočia sa stretávame až s tromi typmi črpákov odlišných najmä konštrukciou a spôsobom spojenia ucha s nádobou, tvarom i dekórom. Najstarší typ črpáka – východoslovenský, tzv. celistvý, je vyrezávaný z jedného kusa dreva. Severoslovenský črpák charakterizuje ucho nasadené na puterku/geletku zvlakom, tzv. rybinou, ktoré je spojené drevenou alebo mosadznou obrúčkou a stredoslovenský, rozložiteľný typ črpáka, má ucho spojené s nádobkou v hornej časti zúbkom a v spodnej časti obrúčkou.

Rezbárska výzdoba sa sústreďovala na ucho črpáka, ale niekedy sa zdobila aj nádobka a mosadzná obrúčka. Znalci ľudového výtvarného umenia tvrdia, že v dekoratívnom stvárnení ucha nemajú slovenské črpáky v Európe obdobu. Aj keď vo svojom prirodzenom sociálnom prostredí plnili predovšetkým svoju úžitkovú úlohu, ich výzdobu možno považovať za samostatné výtvarné diela.

Informácie o črpákoch sú prebraté z Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru.