Newsfeed - Odporúčaný obsah

Výročie | Svetozár Hurban-Vajanský († 17. august 1916, Martin)

17. augusta si pripomíname úmrtie významnej osobnosti realizmu, najstaršieho syna svojho slávneho otca Jozefa Miloslava Hurbana a prvej ochotníckej slovenskej herečky, emancipovanej krásavice, Anny Jurkovičovej. Ak máte cestu do Martina, uctite si pamiatku slovenského spisovateľa, publicistu, kritika i politika zapálením sviečky na jeho hrobe, ktorý nájdete na Národnom cintoríne.

Vedeli ste, že S.H. Vajanský

- neuznával emancipáciu žien, i keď bol od roku 1894 až do svojej smrti tajomníkom ženského spolku Živena? „kus najhnusnejšej a najpodlejšej veci 19. storočia, t.j. feminizmus“ píše v Národných novinách v roku 1904.

- robil sekundanta svojmu dobrému priateľovi Škultétymu? Nešlo však o súboj pre krásnu ženu, ale ako inak, pre národ a slovenčinu…

Keďže baťko Škultéty vedel o zbraniach len toľko, že strieľajú, vzali ho mladší chlapci martinskí na stráne pod Martinské hole, že ho naučia mieriť do terča. Ale veru, nenaučili. Nadišiel deň súboja a Škultéty a Berecz sa dostavili do Jahodníckych hájov so svojimi sekundantmi. Vajanský sa ešte do posledku snažil zabrániť súboju, ale veru baťko Škultéty len a len strieľať. Kým však Maďar radšej strieľal do vzduchu, baťko do vzduchu nemusel – jeho guľky okolo cieľa ani nešli. Celý konflikt sa doriešil v neďalekom hostinci.

- sa nedožil slobody. Umrel skôr, ako sa mohol dožiť vytúženého „oslobodenia sa Slovákov spod rakúsko-uhorského jarma".

Pozrite si historické fotografie a pohľadnice zobrazujúce S.H. Vajanského alebo si o ňom prečítajte v starých novinách tu.

Zdroj:
www.dikda.eu.