Collections Detail

Cyprián Majerník

Cyprián Majerník

Jana Jakušová

Dátum pridania : 30.5.2018 12:58:04
Popis:

Za máloktorým z odídených sú spomienky tak krásne, naplnené vďačnosťou a vďakou za to, že sme mali šťastie ho poznať a pookriať v jeho očisťujúcom žiarení. Takto Cyprián Majerník počas svojho krátkeho života zapôsobil na českého výtvarníka Jana Zrzavého.

Cyprián Majerník sa narodil v novembri roku 1909 vo Veľkých Kostoľanoch pri Trnave. Už ako 17ročný odišiel do Prahy, kde študoval na Akadémii výtvarných umení a zostal tam natrvalo žiť. O štyri roky neskôr v Prahe zrealizoval aj svoju prvú výstavu; neskôr sa stal uznávaným a veľmi obľúbeným umelcom. Jeho obrazy však neboli vždy prijímané iba priaznivo; jeho diela považovali za farebný zmätok a tvarové zúfalstvo.

Prahu opustil len na obdobie medzi 1931 až 1932, kedy študoval v Paríži. Tu sa zoznámil s tvorbou Marca Chagalla a kresbami Julesa Pascina. Drsný život nočného Paríža v prostredí nevestincov a lacných lokálov ovplyvnili aj jeho tvorbu. V roku 1935 Cyprián Majerník v Prahe zrealizoval svoju prvú samostatnú výstavu obsahujúcu 37 akvarelov, gvašov a olejových malieb, ktorá mu otvorila dvere do Umeleckej besedy.

V Čechách síce žil a tvoril prevažnú časť svojho života, neprerušil však kontakt so svojou domovinou. Na Slovensko často chodil za svojou rodinou a umelecky orientovanými priateľmi. Považoval za dôležité, aby sa utužila kultúrnopolitická spolupráca medzi bratislavskou a pražskou vetvou Generácie 1909.

Ku koncu druhej svetovej vojny sa Majerníkova choroba skleróza multiplex veľmi zhoršila. Kvôli nej často podliehal depresiám a v roku 1945 spáchal v Prahe samovraždu skokom z okna.

Aj napriek jeho krátkemu životu patrí Cyprián Majerník medzi ojedinelé javy slovenského výtvarného medzivojnového obdobia, pretože vynikal nielen ako umelec, ale predovšetkým ako charizmatický človek s hlbokou láskou ku všetkým ľuďom. Sila jeho tvorby je v autenticite výpovede umelca a človeka.

Sharing