Collections Detail

Karol Divald - Fotografická osobnosť Horného Uhorska

Karol Divald - Fotografická osobnosť Horného Uhorska

Dátum pridania : 31.5.2018 14:40:28
Popis:

Karol Divald sa narodil 2.novembra 1830 v Banskej Štiavnici, vtedajšie Rakúske cisárstvo. Štúdiá začal v meste Eger, ale diplom z farmácie získal v roku 1855 vo Viedni. V Bardejove si otvoril vlastnú lekáreň, avšak pri povolaní lekárnika dlho nezotrval. S fotografovaním začal v roku 1860, kedy si kúpil použitý fotoaparát a osvojil si základy fotografovania. Začiatky sa spájajú s Bardejovskými kúpeľmi, neskôr sa presunul do Prešova, kde si v roku 1865 otvoril fotografický ateliér. Ďalšie si potom otvoril v Starom Smokovci, Bardejove a Budapešti.

Venoval sa portrétom, ale hlavne fotografii krajiny a mesta. Ako prvý vystúpil so svojím fotoaparátom na vrcholy Vysokých Tatier. V rokoch 1873 -1879 vydal album svojich fotografií z Vysokých Tatier.  Tie sa stali na dlhú dobu populárne, dali sa zakúpiť nie len v drahej fotoalbumovej verzii, ale aj samostatne a ako pohľadnice. Okrem Tatier vyhotovil tiež sériu fotografií Pienín, viacerých jaskýň a zaoberal sa aj zvečnením pamiatok vo vtedajšom Hornom Uhorsku (Slovensko). 

V Mníchove si osvojil techniku svetlotlače a v roku 1877 založil v Prešove prvú svetlotlačiareň v Uhorsku. V roku 1890 odovzdal svoj rozsiahli podnik svojim synom - Ľudovít prevzal Prešovský ateliér a svetlotlačiareň, Adolf prevzal ateliér v Bardejove a obchod s krajinkárskymi fotografiami. Ateliéry v Starom Smokovci a Budapešti prevzal syn Karol Divald ml. 

Karol Divald zomrel 7.novembra 1897 v Prešove. 

Sharing