Collections Detail

Život a dielo František Bohumír Zvěřina

Život a dielo František Bohumír Zvěřina

GREGOR GARDOŠ

Dátum pridania : 27.1.2020 12:14:12
Popis:

František Bohumír Zvěřina sa narodil 4. februára 1835 ako desiate dieťa rodičom Zvěřinových v Českom meste Hrotovice. Umelecké prejavy boli v rodine prítomné u všetkých členov rodiny. Všetci súrodenci radi a často kreslili a maľovali.

Väčšiu časť detstva prežil mladý František v rodnom meste. V roku 1845 odišiel na štúdia do Znojma a v roku 1849 do Prahy. Po ukončení štúdií nastúpil v roku 1852 na maliarsku akadémiu do krajinárskej školy Maxa Haushofera. Už po dvoch rokoch štúdia boli jeho diela vystavované. V roku 1859 bol pre svoje panslovanské postoje donútený opustiť štúdium na akadémií.

 

Po tom čo František prijal pozíciu zastupujúceho učiteľa kreslenia v Kútnej Hore, kde sa 15. júla 1863 oženil s Henrietou Janečkovou. Po dvoch rokoch bol preradený do Gorice (Taliansko) a po piatich rokoch do Mariboru (Slovinsko). V roku 1871 sa vrátil do Brna a od roku 1876 žil nepretržite vo Viedni, kde v roku 1908 umiera.

 

František Bohumír Zvěřina je častokrát odborníkmi situovaný do romantizmu. Tematika jeho kresieb bola inšpirovaná predovšetkým jeho pobytom v Maribore a Gorici a taktiež z cestovania po balkánskych a juhoslovanských krajinách. Jeho kresby boli publikované v mnohých súčasných časopisoch. Diela publikoval aj doma aj v zahraničí. Počas svojho života zorganizoval mnoho výstav v Prahe, Brne, Budapešti, Viedni, Krakove a inde.

Sharing