Sharing

Blogy meta tagy

Blogy

Hrad Branč

Dátum pridania: 05.04.2019

Zrúcanina hradu Branč je situovaná na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny nad obcou Podzámok v časti Podbranč vo výške 480 m.n.m. Hrad vďaka svojej strategickej polohe chránil okrem karpatských priesmykov v pohraničnom pásme Uhorska aj dlhý úsek, tzv. Českú cestu.


 

„Stojí zámok zakliaty medzi horami, v zámku je poklad zlatý medzi skalami.“  (V. Paulíny-Tóth)

 

Hrad s rozlohou 7 500m2  pozostával z dolného a stredného hradu oddelených hlbokou priekopou, ktorá zvyšovala prirodzenú výšku opevnenia stredného hradu. Stredný hrad sa funkčne delil na 2 časti - severné nádvorie stredného hradu a obytnú palácovú časť. Z nádvoria sa po schodisku vystupovalo do átriového dvora a do 40  miestností.

Nakoľko je hrad situovaný na ľahko prístupnom kopci, bolo potrebné neustále zdokonaľovať jeho obranu. Vstup do hradu strážili dva bastióny vonkajšieho opevnenia, oproti vchodu delová bašta a obvodové murivo dolného hradu bolo na štyroch miestach prerušené polkruhovými baštami. Po roku 1394 je datovaná prestavba hradu na typicky gotický skalný hrad s útočnou vežou, palácom, kaplnkou a s vysokým hradbovým obvodovým múrom. Viac o dispozícii hradu sa dočítate v článku Branecký hrad (Zdroj: Slovenský letopis pre historiu, topografiu, archaeologiu a ethnografiu, 1879).

Na základe archeologického výskumu, počas ktorého boli objavené mince z rokov 1251 – 1261 sa predpokladá,  že výstavba hradu prebiehala v polovici 13. storočia. Postaviť ho dal trenčiansky župan Baša, ktorý ho neskôr predal magistrovi Abovi z Hlohovca. Po ňom sa na hrade vystriedalo 40 majiteľov, medzi ktorých patrili napríklad Matúš Čák Trenčiansky, ktorý hrad získal výmenou v roku 1309, český kráľ Ján Luxemburský, ktorý hrad dobyl začiatkom 14. storočia, Žigmund Luxemburský, ktorý hrad odkúpil od husitov a neskôr daroval Stiborovi zo Stiboríc.

Branč sa stal v 16. storočí vlastníctvom baróna Františka Nyáryho a s celou rodinou tu žili i poslední členovia rodu Nyáry (Ňári). Okrem obrany im slúžil hrad aj ako väzenie pozostávajúce z vykopaných jám pri hradnom múre, kde boli väznení protestantskí kňazi (1674) obvinení z účasti na Vešeleniho sprisahaní. V 17. storočí sa Nyáryovci presťahovali do novopostaveného kaštieľa v Sobotišti a prázdny hrad sa stal útočiskom obyvateľov pred nájazdmi Turkov. Tak vznikol na úpätí hradného vrchu opevnený tábor sobotištských habánov, ktoré dodnes nesie názov Habánsky dvor. V 18. storočí hrad začal strácať svoju obrannú funkciu a po jeho vypálení Turkami už len chátral.

Už v spomínanom archeologickom výskume prebiehajúcom od roku 1978 sa našli časti kamennej architektúry, črepiny z majoliky, hrncov a kachieľ, sústava pilierov, drevené časti z pôvodného hradu, železný šíp, 2 guľky, starý nôž, bronzové ihlice, rôzne druhy gombíkov, kovaní, kľúčik od šperkovnice, medené cedidlo a iné. K pozoruhodným nálezom patrí ozdobná kamenná renesančná rímsa so štítom s letopočtom ukončenia prestavby hradu (1539) a monogramom majiteľa hradu Františka Nyáryho.

Malebná krajina s hradom Branč bola mnohým umelcom námetom na výtvarné zobrazenie na maľbách i fotografiách. Vo svojich dielach ho stvárnil maliar Martin Benka, Július Koreszka, hodonínsky maliar Karel Novák. Obrazy hradu Branč sa nachádzajú v Galérii mesta Bratislavy, v Múzeu Martina Benku v Martine a Záhorskej galérii v Senici.

 

Prístup:

Z obce Podbranč z časti Podzámok vedie asfaltová ceste až k miestnemu cintorínu, kde je popri ceste vyhradené menšie parkovisko priamo pod hradom. Odtiaľ pokračuje krátky a mierny výstup až k zrúcanine hradu.

Okolité pamiatky: hrad Sobotište, hrad Dobrá Voda, hrad Korlátka, Mohyla gen. Milana Rastislava Štefánika

----

Zdroje:

  • Škubla, P.: Hrady, zámky a kaštiele Slovenska, Vyd. Perfekt, Prešov, 2014, ISBN 978-80-8046-640-4
  • Informačné tabule pri zrúcanine hradu Branč

Komentáre (0 reakcií)
|
pridať reakciu

Pre pridávanie reakcií musíte byť prihlásený.