Collections Detail

Liečivé rastliny

Liečivé rastliny

Jana Bečkyová

Dátum pridania : 25.4.2022 14:23:28
Popis:

Tradícia pestovať alebo zbierať liečivé byliny, používať ich a skúmať ich účinky na ľudský organizmus má korene v dobách začiatkov ľudskej civilizácie. 

V každom období a vo všetkých kultúrach sa ľudia pokúšali liečiť choroby prírodnými prostriedkami. Nielen šamani a liečitelia či medicínmani primitívnych národov, ale aj antickí lekári študovali prírodu, predovšetkým živočíšny svet, a svoje poznatky využívali pri ošetrovaní chorých. Odráža sa to aj v názvoch niektorých liečivých rastlín, napríklad kostihoj lekársky či materina dúška. 

Pôvodne sa na liečenie používali čerstvé, neskôr ich šťavy a odvary a novšie výťažky, tinktúry a pod. Aj dnes sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb, používajú sa ako koreniny, kozmetiká, a dokonca aj okrášľujú záhrady, balkóny a naše príbytky.

Na Slovensku rastie asi 200 – 250 všeobecne uznávaných druhov liečivých rastlín. Traduje sa, že sila prírody má väčšiu moc počas Svätojánskej noci z 23. na 24. júna, ktorá ukrýva akési magické tajomstvo a nepoznané prírodné sily. 

V nasledujúcej virtuálnej výstave si môžete pozrieť výber liečivých rastlín, ktoré rastú v našich zemepisných šírkach vo voľnej prírode i v záhradkách.

Rady a informácie na tejto stránke sú len všeobecné, nenahrádzajú rady skutočného lekára. Preto použitie liečivých rastlín konzultujte so svojím lekárom. Tvorcovia tohto webu nezodpovedajú za zdravotné problémy alebo ujmy na zdraví, ktoré budú výsledkom nesprávneho výkladu obsahu tohto servera bez porady s lekárom.

Sharing